İkinci dünya savaşı

İkinci Dünya Savaşı, 50 milyondan fazla insanın hayatını iddia ederek tarihin en ölümcül ve en yıkıcı küresel çatışmasıydı. Adolf Hitler savaşa 1939'da Alman kuvvetleri Polonya'yı işgal ettiğinde başladı. WW2 ne zaman başladı? 1 Eylül 1939 Ne zaman bitti? 2 Eylül 1945 Hangi ülkeler dahil oldu? İkinci Dünya Savaşı dünyanın hemen hemen her yerini kapsıyordu. Ancak kilit oyuncular, bir taraftaki (Almanya, İtalya ve Japonya) ve diğer taraftaki Müttefiklerin (Fransa, İngiltere, ABD, Sovyetler Birliği ve daha az ölçüde Çin) Mihver güçleriydi. Kaç kişi öldü? İkinci Dünya Savaşı'nda 50 milyon askerin ve sivilin öldüğü tahmin ediliyor.

Birinci Dünya Savaşı'nın aksine, İngiltere'de 1939-45 çatışması, Batı demokrasilerinin kötü faşist rejimler üzerindeki zaferiyle sonuçlanan 'iyi' bir savaş olarak algılanıyor, diyor Emma School, Kent Üniversitesi. İkinci Dünya Savaşı, birçok zorluğuna ve tarihçilerinin aksini izleyen bulgularına rağmen, ulusun farklılıkları bir kenara bıraktığı ve özgürlük için savaşmak için bir araya geldiği bir zaman olarak hatırlanır.

Bu nedenle 'en iyi saat' anılarının İngiliz medyasında, özellikle stres ve belirsizlik zamanlarında sık sık çağrılması şaşırtıcı değildir. Britanya Savaşı ile olan çekicilik, Blitz mitolojisi ve şimdi her yerde bulunan 'Sakin Ol ve Devam Et' posteri ile birlikte devam ediyor (savaş sırasında aslında hiç konuşlandırılmadı, ancak şimdi kupalar, çay havluları ve sayısız diğer ürünlerde görülüyor

Adolf Hitler (1889–1945) 1933'ten 1945'e kadar Almanya'nın askeri ve siyasi lideriydi. Ocak 1933'te Ağustos 1934'te şansölye olarak atandı. Hitler kendini Almanya'nın lideri Führer ilan etmişti. Hitler, İkinci Dünya Savaşı'nı 1939'da başlattı ve Nazi soykırımında tahmini altı milyon Yahudi dahil olmak üzere milyonlarca insanın ölümünden sorumlu.

Nazi Almanyası (diğer adıyla Üçüncü Reich), ülkenin Adolf Hitler ve Nazi Partisi tarafından yönetildiği 1933-1945 yılları arasında Almanya'nın ortak İngilizce adıdır. 1933'te şansölye olarak atanmasının ardından, Hitler ve Nazi hükümeti kısa süre içinde diktatör güçleri üstlendi ve Nazi değerlerini halkın politik, sosyal ve çalışma hayatlarının tüm yönlerine kontrol etmeye ve empoze etmeye çalıştı.

Yahudi aleyhtarı Nazi lideri Adolf Hitler tarafından yönetilen Holokost, altı milyondan fazla Yahudi'nin sistematik bir şekilde öldürüldüğünü gördü. Auschwitz toplama kampı, dünya tarihindeki en büyük toplu katliamın yapıldığı yerdir: Orada yaklaşık 1,1 milyon insan öldürüldü - 1 milyonu Yahudi. Bugün Holokost, 27 Ocak'ta Holokost Anma Günü'nde anılıyor
 

 


yorumlar


yorum yap


Scroll to Top