Anasayfa / Bilim &Teknoloji / Teknolojinin İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri

Teknolojinin  insan hayatı üzerindeki etkisi tartışılmaz bir geçek .  Eğer öyleyse, teknolojinin insanlığın evrimi için yararlı mı ? vyada  zararlı olduğu kanıtlandı mı? Günümüzdeki insanlar üzerindeki etkisinin gelecekteki etkileri ne gibi etkenler doğuracak ?

Yukarıdaki sorgular, geniş kapsamlı ve yoğun tartışmalı bir sonuç kümesine yol açmaktadır. Bunun nedeni, teknoloji, çevresel koşullardan yönetişim konularına, sayısız dünyadan milyonları etkileyen sınırsız alanlardan oluşan sınırsız bir ufuktur. Dolayısıyla, mantıksal olarak, teknolojinin doğrudan ya da dolaylı olarak göreceli bir mesele olup olmadığı her canlıyı etkiliyor.

Endüstriyel dünyada kirletenlerin yaygın kullanımı hızla artarsa, gezegenin en uzak köşelerinde tarımsal üretimi etkileyen olumsuz çevresel etkiler de artar. Böylece, bir kişi doğrudan teknolojiyi kullanabilir veya kullanmayabilir, ancak kullanımının etkisi, birçok insanın kullanmadığı durumlarda bile açıktır.

Bu nedenle, teknolojinin insanlık üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, bütün insan ırkı bir bütün olarak düşünülmelidir. Her ne kadar topluluğun çeşitli kesimleri çeşitli şekillerde etkilense de, her ilişkili varlığın yaşam biçimindeki değişiklikler gözden geçirilmelidir. Giysiler gibi insan aksesuarlarının en basitinden gelen icattan, insan genomu projesi gibi en karmaşık araştırmaya kadar, teknolojik müdahale için sınırın dışına çıkacak bir insan faaliyet alanı bulunmamaktadır.

Teknolojinin Toplumu Etkilemesi kaçınılmaz bir gerçek 

Teknolojinin toplumumuz üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak, tipik bir örnek aşağıda düşünülmektedir. Hiç şüphesiz, bu örnek hiçbir şekilde teknolojik ilerlememizin yarattığı hayatımız üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde kapsar, ancak insanların bilgi teknolojisi veya İnternet teknolojisi gibi bağımlılıklarını yansıtmaktadır.

Belirli bir kişinin hayatındaki bir gün, televizyon ya da müzik çalarlarına ya da belki bir gürültülü alarm saatine programlanmış olan bir alarm sesine dönüşerek başlar. Daha önce, adam kuş veya hayvan çığlıkları sesiyle yükseliyordu; bu öngörülemeyen bir şeydi, ancak o zamandan beri, bu işlevlerin “önemsiz teknoloji” nin bir parçası olduğu bir aşamaya geldik.

Yükselen ve günler işine hazırlanmak, banyo ve temizlemenin ultra modern olanaklarından serinletici kahvaltının, buzdolabındaki, fırınların, ekmek kızartma makinası gibi mutfaktaki çeşitli cihazların nezaketine kadar bir dizi teknolojik tavsiyenin kullanılmasını gerektirir üzerinde. Gün, toplumun belli bir bölümünün yaşamlarını memnun etmek, tedavi etmek ve güvence altına almak için seyahat, iş ile ilgili ve eğlence aktiviteleri gibi en modern ekipmanların yardımıyla başlar. Akşam, ironik bir şekilde teknolojik uygulamalarla toplumun aydınlatılmasına işaret ederek nihayet yatağa istifaya başladı.

Ancak ortak bir adamın hayatında bir gün, bombalamalar, araçlardan kaynaklanan kazalar ve sağlıksız ve hızlı tempolu yaşama nedeniyle diyabet ve kalp krizi gibi belirli yaşam tarzı hastalıklarından etkilenebilir. Bütün bunlar, teknolojinin bir halkın yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini oluşturmaktadır. Modern araçlarla sosyolojik açıdan etkileri, küresel ilişkilerde yeni bir aşamanın başlatılması, uluslararası ve çevresel konular vb. Gibi en son araç gereç kullanımı, ekonomik ve sosyal gelişme, daha rahat yaşamlara yol açan toplumsal meseleler Toplumdaki teknolojik nüfuz.

Aslında cevaplanması gereken soru, modern toplumun sürdürülebilir gelişmesi için elverişli bir gelecek garantisi olup olmamasına bakılmaksızın, toplumu daha çok nasıl etkilediği değil mi ?

Toplum muhtemelen toplumsal olarak uygun ve kabul edilebilir davranışları (dijital veya sanal etkileşim açısından yeniden tanımlamak için önemli olacak) bir toplumsal devrimin başlangıcı üzerindedir. Çok az insan teknolojinin yarattığı yeni toplumsal gerçekleri eleştirel düşünmeye ve bu gerçeklerin birey ve toplum için ne anlama geldiği tarihte bir noktadayız.

Bu bölümde boş zamanı etkileyen birkaç sosyal teknolojiyi yakından inceliyoruz. Bölüm ilk olarak sanal topluluklara , sosyal paylaşım sitelerine ve bugünün iletişim araçlarına bakıyor. Sonra oyun ve televizyonda eleştirel düşünüyoruz. Her bir teknolojinin sosyal yaşamınızı ve sosyal becerilerinizi nasıl etkilediğini düşünün. Bunların sizi sosyal açıdan etkileyebilecek teknolojilerin yalnızca birkaçı olduğunu unutmayın. Burada kapsamlı bir liste mümkün değildir.

Sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Nasıl birinin sosyal ağ sitesinde uzun süredir kayıp olan bir arkadaşını bulması, onları yeniden bağlamasına olanak tanıyan şaşırtıcı. İnsanın oldukça hareketli hale geldiği ve ailelerinin ve arkadaşlarının sıklıkla coğrafi olarak ayrıldığı bir toplumda, teknolojiyle iletişim halinde kalmak uygun olur.
Bununla birlikte, birinin sosyal paylaşım siteleri ile ilgili sorunları bulmak için çok uzak durması gerekmiyor. İnternet bağımlılığının gerçek olup olmadığı konusunda canlı bir tartışma var. Bana göre, insanların çakışması gereken gerçek bir sorun (algı genellikle toplumsal bağlamda gerçektir) gibi görünüyor. Bazıları, bu web sitelerinin başkalarına hile yapmaya katkıda bulunduğunu ve genellikle boşanmaya neden olduğunu ileri sürdü. İnsanlar işlerinden kovuldu veya baskı altında tutuldu, çünkü bu siteleri iş yerinde kullanıyorlardı ya da bir şey, kişinin profesyonel duruşunu zayıflatan bir siteye gönderildiğinden.

Oyun ve Sosyal Gelişim

Oyun, potansiyel olarak ciddi sosyal gerilimlerle karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Belirli bir sanal sanal dünya oyununa aşkı paylaşan bir İzci Grupları’nın başında liderlik ediyorum. Bu oyun hakkında konuştukları tek şey gibi görünüyor. Derin, saygılı, anlamlı konuşma için başka fırsatlar verildiğinde, bu çocuklar bazen oldukça beceriksizdir. Çevrim içi oyunlarını zayıf sosyal becerilere bağlamak sahte olabilse de, çalışmalar bazı video oyunlarının olumsuz sosyal etkilerini göstermektedir. Bir çalışma, video oyunlarına yüksek maruz kalmanın agresyonu zamanla arttırıp artırmadığını test etti. Şiddet içerikli video oyunlarının oynanmasının Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki erkek kızlar için daha sonraki fiziki saldırganlık için belirgin bir risk faktörü olduğu bulundu.

Televizyon ve Sosyal Gelişim

Televizyon, toplumsal beceriler ve sosyal hayatlarla ilgili değerlendirmeleri karıştıran başka bir teknolojidir. Bazı araştırmacılar, sağlıklı programları izlemek için sınırlı bir süre harcamanın aileleri ve dostlukları güçlendirebileceğini öne sürüyorlar. Diğerleri, televizyonun bu ülkedeki sosyal değerlerin düşmesine katkıda bulunduğuna inanıyor.

Pek çok insan, kendi toplumlarında, televizyonda günlük olarak izledikleri insanlardan çok daha az zaman harcıyor gibi gözüküyor. Televizyon, pasif bir araç olma eğilimindedir; bu da bizim tarafımızdan çok az beceri ve düşünce gerektirir (ancak bazı programlar bu eğilimi geride bırakır). Bu nedenle, televizyon izlerken anlamlı etkileşim için çok az fırsat sağlar.

İzleyiciler sadece orada oturup onlara sunulan şeyi başka birine cevap vermeye veya tepki göstermeye gerek kalmadan yutar. Açıkçası, bu durum insanların sosyal becerileri üzerinde ciddi etkilere neden olabilir, çünkü izleyiciler başkaları ile nasıl ilişki kurulması gerektiğini öğretmez.

Sonuç olarak ;teknolojinin sosyal becerilerinizi ve sosyal hayatınızı tehlikeye atma veya geliştirme potansiyeline sahip olduğu açıktır. Anahtar, teknolojinin sizi nasıl sosyal açıdan etkilediğini analiz etmektir.

Teknolojiler, olumlu veya anlamlı ilişkiler kurmanıza yardımcı oluyor mu yoksa teknolojiler bu süreci engelliyor mu? Yaşamınızdaki teknolojiler nedeniyle iletişim kurmak, dinlemek ve paylaşmak konusunda daha başarılı mısınız? İlişkilerinizi geliştirmek ve yenilerini oluşturmak için teknolojiler kullanıyor musunuz? Birkaç seçime kimlerin sizin kim olduğunuzu ve bu dünyaya ne katkıda bulunduğunuzu bilmesine izin mi veriyorsunuz yoksa sadece sığ yollarla dikkatinizi dağılıyor musunuz? 

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir