Anasayfa / Coğrafya / Serengeti Ovası nerede?

Serengeti Ovası nerede?

Serengeti Ovası nerede?

Tanzanya‘nın kuzeyinde ( Afrika ) bulunan Serengeti Ovası , vahşi yaşam ve doğa fotoğrafçılığı için ideal bir yer olarak dünyaca ünlüdür. Güzelliğin büyük bir kısmı, 60.000 kilometrekareyi aşan çarpıcı manzaralar ve çarpıcı doğal özellikler ile bağlantılıdır. Serengeti’de 2 milyondan fazla otobur ve binlerce yırtıcı var. Mavi Wildebeestler , ceylanlar , zebralar ve manda , bölgede en sık rastlanan hayvanlardır.

Serengeti Ovası‘nın önemli bir bölümü Serengeti Milli Parkı’ndaki modern toplumun yıkımlarından korunmakta ve korunmaktadır. Yaklaşık 12.950 kilometrekare alana uzanan bu parkta, çeşitli habitat ve yaban hayatı seçenekleri bulunmaktadır. Karşılaştırma uğruna, Serengeti Ulusal Parkı yaklaşık olarak Kuzey İrlanda’nın büyüklüğündedir.

Serengeti Ovası hakkında bilgi

Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan en görkemli ve rahatsız edilmemiş doğal yaşam alanlarından bazılarını sunar. Serengeti Milli Parkı, batıda Victoria Gölü , güneyde Eyaşı Gölü ve doğuda bulunan Büyük Rift Vadisi ile sınırlanmıştır.
Bu bölge, dünyanın en büyük kesintisiz volkanik kalderası olan Ngorongoro Krater’in yanı sıra en eski hominid fosillerin bulunduğu Olduvai Gorge’yi de içeren Ngorongoro Koruma Alanı’na ev sahipliği yapıyor.

Serengeti Coğrafi Özellikleri

Serengeti Ovası‘nın peyzajı, savanstan engebeli ormanlık alanlara, otlakları açmak için oldukça çeşitlidir. Bölgenin coğrafi çeşitliliği, bölgede ve özellikle sıcaklığın ve rüzgarın kuvvetli birleşiminin bozulmasına neden olan aşırı hava koşullarından kaynaklanmaktadır. Birçok çevre bilimcisi, bölgedeki farklı yaşam alanlarının, ovanın temel coğrafi özelliklerini şekillendiren ve dağlara ve kraterleri manzara ekleyen bir dizi yanardağdan kaynaklandığını iddia ediyor.

Ovanın güney kesimlerinde, açık çayırların geniş genişlikleri, Serengeti ile yakından bağlantılı hale gelen zebraklar ve wildebeest sürülerine ev sahipliği yapmaktadır. Otlakların kuzeyinde, ceylanlara ve devekuşlarına ev sahipliği yapan savana bulunur. Ovanın bu bölgesi, ovaları kesen ve aşağıda bulunan çimlerden farklı ekosistemleri barındıran kopjeler olarak da bilinen granit mostra kaynaklarıyla ünlüdür. Savannah’ın kuzeyinde, savananın çayırlık özelliklerini daha zor araziyle birleştiren ormanlık, tepelik bir bölge bulunmaktadır. Sürünün bu alanı fillerin sürülerine ev sahipliği yapmaktadır, bu bölgedeki dağınık hasar gören ağaçların kanıtları vardır.

Serengeti Ovası nerede

Serengeti İklim

Serengeti Ovası’nın iklimi ağırlıklı olarak ılık ve kuru olup, yağışlı mevsim Mart ve Mayıs arasında düşer. Yağışın sabit olduğu zamanlarda, çevre zengin ve yemyeşil ve bitki ömrüyle göz kamaştırıyor. Ancak yağmurlar durduktan sonra, yeşil manzara kurumaya ve yağmurlar için tekrar hazırlanmaya başlar. Yağış, ovada her sene 508 mm’den Victoria Gölü kıyılarında 1.200 mm’ye kadar düz boyunca değişebilir.

Bazıları Serengeti’de her 12 aylık dönemin iki yıl içerdiğini söylüyor: Biri bol kıtlıktan sonra bir tane. Hoşgeldiniz yağmurları kesildiğinde dereler kurutulur ve yemyeşil yeşil çimler kahverengiye döner, ayağının altında çatırdıyor. O zaman büyük göç zamanı.

Serengeti Ovası’ndaki en dikkat çekici olaylardan biri, zebraların “dairesel göçü” olarak da adlandırılan iki yıllık göç ve güneydeki çayırlık alanlarından düzlüklerin kuzeyindeki ulaşımlara kadar uzanıyor. Dünyadaki en uzun kara göçü olan bu göç, önce güneydeki çayırlıkların kurumaya başladığı Nisan ayında gerçekleşir. Kuru düzlükte hayatta kalamıyorlardı, wildebeest suçlamayı kuzeye doğru yönlendiriyordu.

Zebralar, daha sonra, hareketin aile gruplarını korumak için dikkatli olan toplu göçle birleştirilir. Kuzeydeki uzun yolculuk, özellikle de erkekler egemenlik ve çiftleşme ortakları için yarışmaya başladıkça, birçok hayvan için oldukça zorlayıcıdır. Hayvanlar kuzey ovalarının verimli topraklara vardığında, orada kalacaklar ve Kasım ayına kadar otlatacaklar. Kasım Serengeti Ovası’na geldiğinde, wildebeest ve zebralar göçlerini güneydeki çayırlık alanlarına geri döndürmeye başlarlar. Kuzey düzlüklerinden ayrılırken, aslanlar ve çita genellikle sürüyü takip eder ve çok geride kalan hayvanlar için önemli bir tehdit oluşturur. Göç sırasında hayvanlar için bir diğer zorluk, aynı anda yüzlerce ürkütücü hayatı öldürmek için bilinen pullardır. Yolculuk boyunca yalnız 250.000’den fazla wildebeest ölecek.

Serengeti Ulusal Parkının Tarihçesi

Serengeti Ovası, yüzyıllar boyunca Maasai halkı için bir otlatma alanı olarak kullanılmıştır. Ancak verimli otlak arazisi ve bol doğal yaban hayatı olmasına rağmen, bölge 1913 yılına kadar siyasi çıkarların dışında bilinmiyordu. Bu arada, ilk profesyonel avcılar nadir ve değerli hayvanların geniş sürülerine çekilerek bölgeye girdi. Avcılarla birlikte siyasi örgüt ve Fort Ikoma, kuzeyde yönetim merkezi olarak hızla kuruldu.

Bölgede sürekli avlanma, bir zamanlar bol aslan nüfusunu tehdit etmeye başladı. Aslanların bölgedeki medeniyetler için bir sıkıntı olduğu düşünülürse, motorlu araç safarileri beyleri araçların güvenliğinden hayvanları avlamaya teşvik edildi. Bu eğilim, aslan nüfusunu hızla düşürdü ve Serengeti’deki aslanların yok olması tehdidinde bulundu. Küçülen aslan nüfusunu korumak için bir hareket, 1921’de bir Oyun Rezervi oluşumunda belirgin bir katkıda bulundu. Bu küçük Oyun Rezervi daha sonra Serengeti Milli Parkı’na genişletilecekti.

Serengeti, bol yaban hayatı ve çarpıcı doğal özellikleri nedeniyle dünya çapında tanınmıştır. Alan için ilk dikkatin büyük kısmı, Serengeti Shall Not Die adlı kitabı yayınlamak için oğluyla birlikte çalışan Bernhard Grizmek tarafından elde edildi . Bu kitap daha sonra aynı materyalin bir film versiyonuna uyarlandı. Bu doğa koruma en önemli erken çalışmalarından biri olarak kabul edilir.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir