Anasayfa / Haber / Rushmore Dağı nerede?

Rushmore Dağı nerede?

Rushmore Dağı nerede?

Mount Rushmore, Keystone, Güney Dakota, Birleşik Devletler’in Black Hills bölgesinde yer almaktadır. En yakın şehre 23 km uzaklıktadır. Rushmore Dağı, kayalara oyulmuş dört Amerikan başkanı yüzünden ünlüdür.Rushmore Dağ’da dört ABD Birleşik Devletleri başkanı Abraham Lincoln, George Washington, Thomas Jefferson ve Theodore Roosevelt’in heykelleri yapılmıştır .

Rushmore Dağı’nın özelikleri

Rushmore Dağı, Amerikalıların tarihi ve kültürel mirasını özetleyen bir Ulusal Anıt. Her yıl üç milyondan fazla ziyaretçi çeken bir turizm merkezidir. Mount Rushmore, Güney Dakota Eyaleti’nin ekonomik büyümesine büyük katkida bulunmaktadir.

Rushmore Dağı Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olarak bilinir. Rushmore Dağındaki heykeller sanatçı Gutzon Borglum tarafından oyulmuştu ve mirası haline geldi.

Doane Robinson, cumhurbaşkanlarını den alıntılandı. Niyeti, Amerika’nın tarihini sergileyecek bir turizm hedefi sitesi oluşturmaktı. Dahası, Güney Dakota eyaletine hem yerli hem de yabancı turist çekmek istiyordu. Robinson da dağının oyma kaynakları için gayretle çalışıyordu. Sonuçta, Rushmore Dağı şu anda 17 milyon dolar olan 989.992.32 dolara maloldu.

Bu nedenle, Doane Robinson halk arasında “Rushmore Dağı’nın babası” olarak bilinir. Dağ için para kampanyasına yardım eden diğer insanlar arasında John Boland ve kongre üyesi William Williamson bulunur.

Rushmore Dağı olma vizyonunu gerçekleştiren ikinci kişi Gutzon Borglum’du. Çalıştığı örgüt görevlileri ile gerekçeli gerginlik nedeniyle Gürcistan’da bir Stone Mountain projesi bırakmıştı. 1927’de başlayan ve 1941’de sona eren dağın inşasını tasarladı. Borglum, oğlu Lincoln Borglum tarafından yakından yardım edildi. Gutzon öldüğünde sonunda Lincoln Borglum projeyi devraldı. Oymalar üzerinde son rötuşlardan sorumluydu.

Neden dört başkan ?

Rushmore Dağı’na oyulmuş dört Amerikan başkanı, Birleşik Devletlerin doğuşuna, büyümesine, gelişmesine ve korunmasına katkıda bulundu. George Washington, Amerika’nın doğumunu simgeliyor. Amerika Devrim Savaşı sırasında halkı yönetti ve bu da Amerika’nın Büyük Britanya’dan bağımsızlığına yol açtı. Öte yandan İbrahim Lincoln, Amerikan halkının korunmasını simgeler. İç savaş sırasında ulusları bir araya getiren en büyük yargılama olan Amerikalıları birleştirdi. Üçüncü başkan Theodore Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişimini sembolize etti. Panama Kanalı’nın gelişmesinden sorumluydu. Kanal, Amerika’yı hızlı ekonomik büyümeye götüren dünyanın geri kalanına bağladı. Sonunda, Thomas Jefferson Amerika’nın büyümesini sembolize etti. Bağımsızlık Bildirgesi hazırlamakla ünlüdür. Ayrıca Amerika’nın büyüklüğünü 15 eyalete kadar genişleten Louisiana’yı satın aldı.

Hakkında Zuhal kılıc

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir