Anasayfa / Coğrafya / Rohingya Müslümanları Dünyanın En Yalnız Halkı

Rohingya Müslümanları Dünyanın En Yalnız Halkı

Dünyadaki zulüm gören insanlar” olarak adlandırılan Rohingya halkı, komşu ülkelere sığınmak zorunda kalıyor.

Neden Binlerce insan  Kaçıyor?

Rohingya azınlık grubuna mensup insanlar, bu haftanın başlarında meydana gelen bir çatışmanın sonrasında bir parçası olarak hedef alındı. 25 Ağustos 2017’de yetkili ve Rohingya muharipleri arasındaki çatışma, 12 güvenlik yetkilisinin ölümüyle sonuçlandı.

Rohingya halkı ile Myanmar hükümeti arasındaki ilişki uzun zamandır fırtınalı. 2012’de, Rakhine Eyaleti ayaklanmaları, Rohingya Müslümanları ve etnik Rakhinler arasında büyük çatışmalar gördü.Rohingya insanlarının nesiller boyu Bangladeş’ten yasadışı göçmen olduğunu söyleyen Myanmar hükümeti tarafından yurttaşlığa alınmasına izin verilmedi. Rohingya’ya “dünyadaki en kovuşturmaya uğrayan insanlar” deniliyor.

Sakinleri ağırlıklı olarak Rohingya olan köylerde binaların yakıldığı bildirildi. Myanmar hükümeti, şimdiye kadar yaşanan kayıpların 77 iddia edilen militan ve altı sivil içerdiğini belirtti.

Rohingya, 2015 yılında Myanmar’dan toplu sayılarla göç etmek zorunda kaldıklarında büyük bir mülteci krizi yaşadı. Birçoğu diğer güneydoğu Asya ülkelerine tekne ile indi. Göç sırasında yüzlerce mültecinin öldüğü tahmin edilmektedir.

Barış İçin Bir Çağrı 

İnsan hakları grupları ve uzmanları, Birleşmiş Milletleri ve dünya güçleri hükümetlerini Myanmar’a insan haklarının korunması için kararlı olmaları için baskı yapmaya çağırdı. BM’nin en üst düzey yetkililerinden biri olan Zeid Ra’ad el-Hüseyin, Myanmar’ı “güvenlik güçlerinin orantısız güçkullanmamasını” sağlamaya çağırıyor.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir