Anasayfa / Ev & Dekorasyon / Orkide bakımı nasıl yapılır ?

Orkide bakımı nasıl yapılır ?

Orkide bakımı nasıl yapılır ?

Özellikle kadınların en çok sevdiği çiçeklerden birinin orkide olduğunu  bilmekteyiz . Narin ve güzel görünüşü ile en çok tercih edilen çiçeklerden biri olan orkide’nin bakımı da hiçte kolay değil .

Bu makalemizde sizlere orkide bakımının nasıl yapılır   anlatacağız .Öncelikle belirmek isterim orkidenin  cinsine göre bakımının da kısmen deyismekte.

Genel olarak tür ve cinsine göre orkide bakımı değişsede genelinde prensip aynıdır. İsinizi kolaylaştırmak için en basa dönecek olursak  orkide satın alırken büyük olanını almakta fayda var gerek bakimi gerekse bulunduğu ortama  daha rahat ayak uyduracaktır ve ayrıca daha güzel bir görünüme sahip olduğu için bulunduğu ortama farklı bir hava katacaktır.

Orkide bakımı nasıl yapılır

Simdi gelelim sorumuzun  cevabına orkide bakımı nasıl yapılır?Öncelikle orkidenin yapraklarına dikkat edilmeli eğer yaprak üzerinde lekeler var ise muhtemelen hastadır yada aşırı güneş alan bir alanda bırakıldı ise orkidenin yapraklarında  güneş yanıkları oluşmuş olabilir .

Orkidenizi mümkünse  şeffaf  bir saksıya dikin bu sayede köklerini kontrol etme şansınız olacaktır  eğer orkidenin kökleri koyu kahve veya siyah ise kökleri olmuş olabilir ama  kökler ölse bile kesinlikle orkideyi atmayın düzenli bir bakımla tekrar kökleri tekrar yeşerecektir.
Orkide için bulunduğu yerin hayati önem taşır .
Makalemizin başındada orkide bakımı oldukça meşakkatli bir iş olduğunu belirmiştik yinede orkide yetiştirmeye kararlı iseniz öncelikle  Orkide için bir yer belirleyiniz.

Orkide narin çiçek türü olduğundan tüm çiçekler gibi ışığa ihtiyaç  duyar kesinlikle direk cam öne yani güneş ışığına sürekli kalmamalı direk pencere önü değilde pencere yanlarına konulabilir.

Aslında bu konuda orkide de size yardımcı olacaktır 🙂 peki nasıl mıi ? Şayet orkidenin yaprakları zeytin yeşili ise aldığı ışık makul durumdadır  , eğer ki orkidenin yapraklarının rengi koyularmış ise orkidenin aldığı ışık oranı yeterli değildir değiştirilmesi gerekmektedir .

Orkide yetiştirilen oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır ?

Eğer orkidenizin bulunduğu yerle ilgili bir sorun kalmadı ise yerini benimsediyse  oda sıcaklığının 17 -25 derecede olması yeterli olacaktır .
Orkide bakımında sulama  sulama sıklığı
Tüm çiçekler  gibi Orkide de suya ihtiyaç duyar, ama genel olarak günde 4 -7 kes sulandığı bilinmekte  tabi bu kati kural değildir bu durumda gözetleme önemlidir  çünkü orkide sularken bulunduğu oda ,saksı büyüdüğü, aldığı güneş ışığı sulama sıklığını ve oranını değiştirecektir . Burda dikkat edilmesi gereken toprağın biraz nemli olacak şekilde bırakılması.

Orkide bakımında nem oranı

Mem oranı tüm bitkiler için çok önemlidir ve orkide içinde nem oranı büyük önem taşımaktadır .Orkide için ideal nem oranı %50 ile 70 aralarında olması tercih edilir bunun içinde gün içerisinde bir sprey vasıtası ile spreyleme yapabilirsiniz .

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir