Anasayfa / Bilim &Teknoloji / Maya Nedir?

Maya Nedir?

Maya Nedir?

Mayalar , tek hücreli mantarların filogenetik olarak farklı bir gruplandır. Mantarları, küfleri ve küfleri de içeren Krallık Mantarlarının üyeleri olarak, mayaları, yiyeceklerini dışarıdan sindiren ve besin moleküllerini hücrelerine absorbe eden ökaryotlar (farklı membrana bağlı çekirdekli organizmalar ) vardır.

Mayalar belirli bir taksonomik veya filogenetik grup oluşturmazlar; bunlar, iki bölünme mantarında (Ascomycotina ve Basidiomycotina) ve 100 cins olmak üzere, tek hücreli organizmaların çeşitli bir birleşimidir.

Maya NedirBirçoğu, ikili fisyonla birkaç durumda olmasına rağmen çoğu, tomurcuklanarak cinsel olarak çoğalır. Tomurcuk yoluyla üreyen mayalar “gerçek mayalar” olarak bilinirler ve Saccharomycetales düzeninde sınıflandırılırlar. Mayaların tek hücreli olmasına rağmen, maya şekilleri olan bazı türler, pseudohyphae olarak bilinen bir grup tomurcuklanma hücresi dizilişi ya da çoğu kalıpta görüldüğü gibi gerçek hifler şeklinde çok hücreli olabilir (.

Maya terimi maya veya kurutulmuş maya hücrelerinden oluşan ticari pişirme ürünleri için de kullanılır. Mayalar terimi genellikle S. cerevisiae veya “fırıncı mayası” ile eşanlamlıdır .

Maya türleri inanılmaz derecede çeşitlilik sergiler. Yaklaşık 1.500 tür tanımlanmasına rağmen (Kurtzman ve Fell 2006), bu sayının tüm maya türlerinin yalnızca% 1’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir . Bu mikroorganizmaların büyüklüğü türe göre değişir; maya hücreleri tipik olarak 3 ila 7 mikrometre çapı ölçmektedir, ancak bazıları 40 um’nin üzerine çıkabilmektedir .

Mayalardan fermentasyon ( karbonhidratların etanol ve karbondioksit ile kimyasal olarak dönüştürülmesi) nedeniyle enerji elde ettikleri için öncelikle şeker açısından zengin ortamlarda, örneğin meyve yüzeylerinde veya çiçek nektarlarında bulunurlar. Hayatta kalma, bakım ve üreme için kendi ihtiyaçlarını ilerletirken, ekosistemler için, ayrıştırıcılar olarak ve insanlar için değer sunar.

Şekeri fermente etme kabiliyeti, onları insan uygarlığının ayrılmaz bir bileşeni yapmıştır: maya türleri Saccharomyces cerevisiae, özellikle, mayalı ekmeklerin pişirilmesi ve binlerce yıldır alkollü içki üretiminde kullanılmıştır. Son zamanlarda, maya mikrobiyal yakıt hücrelerinde elektrik üretmek ve biyoyakıt endüstrisi için etanol üretmek için kullanılmıştır.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir