Anasayfa / Haber / Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmazın faydaları saymakla bitmeyecek türden ve kesinlikle beslenme düzeninize eklemeniz gerekmekte

Kuşkonmaz en iyi besince zengin, kumlu ve gevşek topraklarda yetişir. Haziran-Temmuz ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişir. Gövdeleri dik, yeşil düzgün yüzlü ve yaygın dallıdır. Dallar dalcıklara ayrılmış olup, ince, yeşil renkli, 3-6 tanesi bir aradadır. Yapraklar küçük ve zarımsıdır. Çiçekler teker teker veya çift olarak yaprakların koltuğunda bulunur. Erkek çiçekler 6 parçalıdır. Meyveleri kırmızı veya siyah renklidir. Kuşkonmaz tohum veya pençeden üretilir. İlkbaharda ekilir. Tohum ekiminden ilk hasada kadar geçen süre dört yıldır. Bir kuşkonmaz tarlasından 20 yıl verim alınabilir.

Kuşkonmaz Sebzesinin Faydaları

sağlık açısından da birçok faydası vardır. Bu leziz bitki tüm dünyadaki birçok ülkede salata yapımında, yemek yapımında sıklıkla tercih edilir. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği nedeniyle, hastalıklara karşı faydalı olması sebebiyle de çok eski yıllardan beri birçok ülkede kuşkonmaz kullanılır.

 • Kök, tomurcuk ve gövdesi tüketilen bu şifalı bitki, aynı zamanda evlerde süs bitkisi olarak da kullanılır.
 • A, B ve C vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Hindistan ve Çin gibi ülkelerde çokça kullanılır.
 • Ülser için şifalı olması da kuşkonmaz faydaları arasındadır.
 • Kıyı bölgelerinde, yol kenarlarında, bayırlarda, kırlarda kolaylıkla yetişebilir.
 • Kalsiyum, magnezyum ve demir gibi elementler içerir.
 • Soğuk algınlığı, öksürük gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır.
 • Hazımsızlık, şişkinlik ve ödem atılmasına yardım eder.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Afrodizyak etkisi de bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücü etkisi de herkes için önem taşımaktadır.

Kuşkonmaz , evrensel olarak tanınmayan bir anjiyosperm ailesi olanAsparagaceae familyasındaki bitkilerden bir tür olup, sıklıkla ilgili bitkiler Liliaceae familyasına (Lily ailesine) ait olduğu düşünülmektedir.

Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolu

Kuşkonmaz’da Eski Dünyadan 300’e kadar tür bulunur . Birçok ülkede hem hemisferlerde hem de ılıman ve tropikal bölgelerde tanıtıldı. Afrika’daki pek çok tür Protasparagus ve Myrsiphyllumcinslerine dahil edilmiştir . Bununla birlikte, son çalışmalar, taksonomik seviyedeki cinsin uygun olmayabileceğini göstermiştir;bunun yerine, altgeçici bölüme ayrılma ya da hiçbir bölüm hiç daha uygun olabilir.

Kuşkonmaz’ın üyeleri otlardan biraz ormanlık tırmanıcıya kadar çeşitlilik gösterir. Çoğu türün yaprakları işleyen yassı sapları vardır (filoklad). Üç tür ( Kuşkonmaz officinalis, Kuşkonmaz schoberioides ve Kuşkonmaz cochinchinensis ) diokristal türler, başka bir deyişle, ayrı bitkiler üzerinde erkek ve dişi çiçekler bulunur. Diğerleri hermafroditik olabilir veya olmayabilir.

Cinsin en bilinen üyesi sebze kuşkonmaz (Asparagus officinalis) ‘dir. Kuşkonmaz‘ın diğer türleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.Kuşkonmaz Setaceus gibi bazı türlerde “eğreltiotu” benzeri dallar bulunur, dolayısıyla “Asparagus eğreltiotları” denir (ancak bunlar doğru eğrelti otları değildir). Yeşillik sergilemek için ve ev bitkileri olarak sıklıkla kullanılırlar. Yaygın olarak yetiştirilen süs bitkileri Kuşkonmaz plumosus, Kuşkonmaz densiflorus ve ‘Kuşkonmaz sprengeri’dir.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir