Anasayfa / Sağlık / Koliform Bakteri, Belirtileri ve Tedavisi

Koliform Bakteri, Belirtileri ve Tedavisi

Koliform Bakteri, Belirtileri ve Tedavisi

Koliform bakteriler gıda ve suların sıhhi durumunu gösteren göstergeç bakterilerdir. Tanım olarak çubuksu, Gram-negatif11 olup 35-37 °C’de laktoz fermante ederek asit ve gaz üretirler.

Koliformlar sıcak kanlı hayvanların dışkılarında bolca bulunurlar, ama sulak ortamlarda, toprakta ve bitkilerde de bulunurlar. Çoğu zaman kloliformalar kendileri hastalığa neden olmazlar ama kolay kültürlenirler, ve varlıkları dışkı kaynaklı zararlı patojenlerin de mevcut olabileceğine işaret eder. Dışkıya ait (fekal) patojenlere bakteriler, virüsler, protozoalar ve parazitler dahildir.

 

Koliform bakteriler insan ve neden, bu bakteriler dışkı olarak mevcut olan sıcak kanlı hayvanların sindirim sisteminde bulunan bakterilerin bir grubu ifade eder. Bu da toprak ve su kaynaklarını kirletebilir.

Toprak ve suda bulunan bakterilerin tür dışkı bulmuş olanlar için dışkı koliform olarak ise toplam koliform bakteri olarak adlandırılır. Ancak çoğu tür bakteri vardır gruplandırılmış altında toplam koliform değil kabul etmek zararlı, Escherichia coli gastrointestinal hastalıkları neden için bilinen böyle bir türdür. Başka bir dışkı koliform bakteri denilen Klebsiella pneumoniae figürler de listenin nedensel organizmalar için gastrointestinal sorunlar. Tedavi seçenekleri ile birlikte koliform enfeksiyon belirtileri hakkında bazı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Koliform Enfeksiyon Belirtileri

Toplam koliform bakteri bu bakteri varlığı su kaynağı mikrobiyal kirlilik göstergesi olarak su kalitesi göstergeleri olarak görülüyor. Koliform indeksi suda koliform bakteri varlığını saptamak için kullanılan bir testtir. Eğer test bu bakteri varlığını ortaya koyarsa, su içinde mevcut olan diğer patojenik organizmaların büyük bir olasılık var. Daha önce de belirttiğimiz gibi, koliform bakteri suşunun en ciddi rahatsızlıkları ile ilişkili değildir. Ancak, E. coli suşu gastroenterit neden olduğu bilinmektedir.Su O157 ile kontamine olan, et, kümes hayvanları ya da diğer yiyecek maddelerini yutma:E. coli H7 gerginlik sindirim sistemi iltihabı neden olabilir. Bağışıklık sistemi olan insanlar kesinlikle bu tür bakteriyel enfeksiyon riski vardır.

Bu bakteriyel bağırsak enfeksiyonu karakteristik belirtileri ishal, mide krampları, mide bulantısı ve kusma. İştah ve halsizlik aşırı gaz, şişkinlik, kaybı bu enfeksiyonun diğer belirtileri bazıları. Enfekte kişi ishal ve kusma nedeniyle vücut çok fazla sıvı kaybeder yana, bir susuz almak büyük bir risk altında. Bu koşullar altında, yani sıvı kaybını telafi etmek için bol su veya sıvı içmek gerekir.

Kendilerini bişey yok edenler baş dönmesi yaşamaya muhtemeldir.Tek vücut sıvılarının kaybı nedeniyle şaşırmış hissedebilirsiniz. Ciddi su kaybına neden olan ishal, kusma, kas ağrıları, baş ağrısı ya da artmış kalp hızı neden olabilir. Eğer dışkı koliform bakteri bazı türlerinin bulaştığı bir içecek su, idrar yolu enfeksiyonu yakalamak olabilir.

Koliform Enfeksiyonu  Önlenmesi ve Tedavisi

Öncelikle, önleyici adımları Olası kontaminasyon kaynaklarını kaldırmak için alınması gerekir. Eğer su kaynağı kontamine olmuş, arıtılmış kadar içme suyu kaçınmalısınız. Ayrıca kaliteli bir su arıtma sistemi kurmak gerekir, bu patojenler veya kirleri kurtulmak mümkün olacaktır. Enfeksiyon gıda kaynaklı olabilir. Pişmiş ya da uygun şekilde muhafaza edilmeyen bazı gıda maddeleri, koliform bakteri ile kontamine olabilir. Böylece, yemek ve doğru şekilde saklanmasını sağlamak için büyük bir ihtiyaç var.Bu bakteri dışkıda bulunur yana, aynı zamanda kişisel hijyeni korumak ve tuvaletimi sonra bir anti-bakteriyel el sabunu ile ellerinizi yıkayın gerekir.

Eğer bir enfeksiyon gelişirse, tedavisi antibiyotik kullanımını içerir. Antibiyotikler bakterileri öldürmek için ve daha fazla büyümesini önlemek için kullanılan ilaçların bir sınıf vardır. Ancak, bakteri suşunun bazı antibiyotiklere direnç geliştirmek zamanlar vardır.Genellikle, doktorlar bu koliform bakteri, virüslerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisi için böyle amoksisilin gibi antibiyotikler Levofloksasin ve antibiyotiklere kullanılması tavsiye edilir. Gastroenterit nedeniyle bu bakteriyel enfeksiyon muzdarip olanlar da kusma ve ishal nedeniyle sıvı kaybı telafi etmek için oral rehidrasyon çözüm içmek gerekir.

Koliform enfeksiyon hakkında bazı bilgiler vardı. İshal halsizlik, diğer üzücü belirtiler dehidratasyon ve bir dizi ortaya çıkmasına neden olabilir tıbbi olarak katılan değilse bu bir bakteriyel enfeksiyon en sık karşılaşılan belirtilerinden biridir. Bu nedenle, bu belirtileri görmezden ve hemen tıbbi yardım isteyin. Zamanında teşhis ve tedavi kesinlikle bu patojen enfeksiyon belirtileri ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir