Anasayfa / Coğrafya / Kenya’nın Muhteşem Milli Parkları

Kenya’nın Muhteşem Milli Parkları

Kenya’nın Muhteşem Milli Parkları


[miptheme_quote author=”” style=”text-center”]Kenya, Doğu Afrika’da bulunan, doğal yaşam alanı ve muhteşem yaban hayatı ile ünlü bir ülkedir.[/miptheme_quote]

Kenya Vahşi Yaşam Servisi parkı , bu vahşi yaşamın yönetimi ve korunması ile görevlendirilir. Kenya, büyük bir turizm merkezi olan Kenya’yı küresel haritaya yerleştiren büyük milli parklara ev sahipliği yapıyor.

Sıcak ve kuru yazlar ile ılık ve ıslak kışlardan oluşan olumlu hava koşulları yalnızca yaban hayatı için değil, aynı zamanda yerel ve yabancı turistlere de elverişli bir ortam sunmaktadır. Kenya, “Büyük Beş”, yani Afrika aslanı, Afrika fili, manda, leopar ve gergedan ile ünlüdür.

“Big Five” ‘e ilaveten, parklar ayrıca zebralar, maymunlar, zürafalar, çita, imparalar, babunlar gibi diğer yaban hayvanlarının da ev sahipliği yapıyor. Çok çeşitli kuş türleri de bu parklarda yaşar. Yunuslar, kaplumbağalar, timsahlar ve balina köpekbalıkları, deniz parklarında bulunur.

Parklar, yaban hayatı yaşamanın yanı sıra aile gezileri, konferanslar, akademik turlar, safari turları ve ekip oluşturma gibi diğer hizmetleri de sunuyor.

Çoğu park, büyük şehirler ve kasabalar yolunda bulunmaktadır. Bunun bir istisnası Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Nairobi Ulusal Parkı’dır. Bu, ülkedeki en popüler park olmamasına rağmen kolay erişilebilir olmasını sağlar. Çoğu turist, kasaba dışındaki parkları ideal seçim haline getiren yoğun şehirlerden uzaktaki yerleri tercih eder.

Büyük Milli Parklar

Masai Mara Milli Parkı

Masai Mara Milli Parkı belki de Kenya’nın en ünlüsüdür. Vahşi hayatın izlenebileceği bir aracı tanımlamak için “safari” kelimesinin doğuşuna neden olan bu park. Park Serengeti Milli Parkı haline gelen Tanzanya’ya uzanıyor. Bu parkın eşsiz bir yönü, her yıl Temmuz ve Ekim ayları arasında gerçekleşen “büyük göç” dir. 1.5 milyondan fazla zebra, wildebeest ve antiloptan oluşan büyük göç, gezegende yaşayan çok sayıdaki canlı göçten biridir. Park 1,510 kilometre karelik bir alanı kaplıyor.Afrika’nın geniş yaban hayatının% 40’ından fazlası burada bulunur.

Amboseli Ulusal Parkı

Mt. Kilimanjaro, park, komşu Tanzanya’ya uzanan karla kaplı dağın muhteşem manzarasını sunmaktadır. Kajiado ilçesinde bulunur ve Masai Mara’dan sonra ikinci en popüler parktır. Amboseli Milli Parkı 392 kilometrekare büyüklüğündedir. Ücretsiz filler, turistlere yakın etkileşim fırsatı verir.Burada bulunan diğer hayvanlar impalalar, zürafalar, mavi buffaloes, aslanlar, çita, sırtlan, zebralar ve mavi wildebeest’lerdir. Park aynı zamanda kuşların 500’den fazla kuşa ev sahipliği yapıyor.

Nakuru Ulusal Parkı Parkı 

Binlerce pembe flamingo ve beyaz pelikan bu parkı doldurarak muhteşem bir manzara oluşturuyor.Ayrıca şelaleler, uçurumlar ve gergedanlar, suaygırları, babunlar ve Columbus maymunları gibi hayvanlar da var. Ayrıca parkın içinde Nakuru Gölü bulunur. Büyük kuş gözlemciliği, Nakuru Gölü’nü dünyanın en ünlü göllerinden biri yapmıştır. Parkın büyüklüğü 188 kilometrekaredir.

Tsavo Milli Parklar

Tsavo Doğu ve Tsavo West, Tsavo Milli Parklarını teşkil eder. Tsavo East, 13.747 kilometre karelik bir alana sahip en büyük, Tsavo West ise 7.065 kilometre karedir. Her ikisi de Taita-Taveta kıyısında bulunur ve birbirlerine bir yol ile ayrılırlar. Tsavo West, muhteşem manzarası, su altı cam tankları ve Kitchwa Tembo ve Mzima Springs’ten dolayı en popüler mekân. Doğu siyah gergedanlar, timsahlar, pelerinler, suaygırları ve leopar gibi yabani hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Nairobi Ulusal Parkı

Kentten yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Nairobi Milli Parkı’na turistler kolayca erişebilir. Çitalar, sırtlanler, zürafalar, aslanlar ve leoparlar gibi 400’den fazla kuş ve hayvan türlerine ev sahipliği yapar.Ayrıca Ivory Burning Site Anıtı ve bir hayvan yetimhanesine ev sahipliği yapıyor. Parkta sunulan Nairobi Safari yürüyüşü hem uluslararası hem de yerel turistler tarafından yapılan başka bir turistik etkinliktir. Bu parkta, akademik turlar için parkı ziyaret eden okul öğrencileri de dahil olmak üzere, çok sayıda yerel turist kaydediliyor. 1,175 kilometre karelik bir alanı kaplar.

Diğer Milli Parklar

Yukarıdaki liste her şey dahil değildir. Geri kalan Kenya ulusal parklarının adlarını keşfetmek için aşağıdaki tabloya bakın.

Kenya’da bulunan Milli Parklar nelerdir?

ULUSAL PARK (km) YER YARIM SİTESİ VE YERLERİ 
Mt. Kenya Ulusal Parkı 2124 Mt. Kenya Ormanı Dev orman domuzu, suni, bongo antilopu, beyaz kuyruklu mongoose, siyah önlü duiker, mineral yaylar, göller.
Aberdare Ulusal Parkı 765,7 Aberdare Ormanı Kınnaplar, siyah leoparlar, bongo antilopu, Afrika Altın Kedileri, Su Şortları, Şelaleler.
Hell’s Gate Ulusal Parkı 65 Naivasha Gölü’nden Güney Aslanlar, çita, leopar, Merkez Kulesi, Fischer Kulesi, Cehennem Kapısı Vadisi.
Kisite-Mpunguti Deniz Milli Parkı 39 Kwale-South Coast Çeşitli balık türleri, yunuslar, balinalar.
Ol Donyo Sabuk Ulusal Parkı 20.7 Kenya Merkez Lord’s Castle (Macmillan Kalesi), Fourteen Falls, Kilavu ​​Evi.
Meru Ulusal Parkı 870 Meru-Eastern Kenya Afrika çalı fili, Masai aslanı vs.
Malindi Deniz Milli Parkı 213 Hint Okyanusu Mercan resifleri, yunuslar, kaplumbağalar, balıklar, barakunlar.
Central Island Ulusal Parkı “Timsah Adası” 5 Turkana Gölü Kraterler, koniler, timsahlar, yılanlar.
Mombasa Marine Park 210 Mombasa Şnorkelle Dalma, dalış, mercan resifleri
Mt. Elgon Ulusal Parkı 169 Victoria Gölü’nden Güney Kitum Mağarası, Endebess Bluff, Koitoboss Peak, filler, buffalolar, duikerler, antilopler, maymunlar.

Birds-Jackson’ın francolin, Tacazze sunbird ve lammergeier.

Mt Longonot Ulusal Parkı 52 Naivasha Gölü Güneydoğu Hartebeests, Thomson’un ceylanları, leoparlar, buffalolar, zebralar, zürafalar, çita.
Ruma Ulusal Parkı 120 Lambwe Vadisi, Nyanza Bebekler, kamış çubukları, oribis, leoparlar, zürafalar, hartebeestler, çita vs.
Sibiloi Ulusal Parkı 1570 Turkana Gölü Kuzeydoğu Fosiller, Koobi Fora Müzesi, Koobi Fora Araştırma Merkezi.
Watamu Deniz Milli Parkı 10 Watamu, Mombasa Mercan resifleri, kaplumbağalar, balinalar, barakunlar, balıklar, ahtapotlar, manta ışınları.
Arabuko Sokoke Ulusal Parkı 6 Mombasa Kuşlar, altın rampalı fil fıstığı, vervet maymunları, babunlar, sokoke mongoose, Mida Creek.
Chyullu Hills Ulusal Parkı 741 Meru, Doğu Kenya Leviathan Mağarası, kuşlar, doğu siyah gergedanlar, buffalos, elands, steenbok, zebralar vb.
Ndere Adası Milli Parkı 4 Victoria Gölü Kuşlar, balıklar, sitatunga antilopları, yılanlar, Nil timsahlar, suaygıralar.
Saiwa Bataklığı Milli Parkı 3 Kitale, Rift Vadisi De Brazza’nın maymunları, sitatunga antilopları.
Güney Adası Milli Parkı 39 Turkana Gölü Kuşlar, timsahlar, oyun izleme sitesi.
Kora Milli Parkı 1787 Mwingi, Doğu Kenya Adamson’ın Kampı, Adamson’un Şelaleleri, Büyük Şelaleler, Kora rapids, balık tutma, kaya tırmanışı.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir