Anasayfa / Nasıl Bir Yer / Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kamboçya nerededir ve nasıl gidilir

Kamboçya Krallığı, Güneydoğu Asya’da , bir zamanlar güçlü olan Hindu ve Budist Kmer İmparatorluğunun ardıl devleti olan ve ondokuzuncu ve ondördüncü yüzyıllar arasındaki Endonezya Yarımadasına hükmeden bir ülkedir.

2005 yılında Kamboçya’nın toprak suyunun altında petrol ve doğal gaz yatakları bulundu ve 2009 yılında veya 2010 başında ticari ekstraksiyon başladığında, petrol gelirlerinin Kamboçya ekonomisinin geleceği üzerinde derin etkisi olabilir.
Kamboçya, 1975-1979 yılları arasındaki “öldürme alanları” soykırımının yeri olarak bilinirken, 1.5 milyon kişi komünist Pol Pot’un Khmer Rouge rejimi tarafından öldürüldü veya öldü.

Coğrafya
“Kamboçya”, Fransızca “Cambodge” dan alınan geleneksel İngilizce çevirisidir ve “Kampuchea” doğrudan telaffuz, Khmer telaffuzuna daha sadıktır. Khmer “Kampuchea” antik Kmer krallığı Kambuja’dan türetilmiştir. Kambuja, kurucusu Kambu Svayambhuva’nın adını taşıyan, kuzey Hindistan’ın ilk kabilesi Kambojas’ın antik Sanskrit ismidir.

Bağımsızlıktan bu yana, Kamboçya’nın resmi adı, ülkenin sorunlu geçmişi sonrasında birkaç kez değişti. Aşağıdaki isimler 1954’ten beri kullanılmaktadır
Kamboçya yaklaşık 69.900 mil kare (181.040 kilometre kare) bir alana sahiptir. Ülke, Tayland’la batı ve kuzeybatıda, Laos’u kuzeydoğuya, güneydoğu ve güneydoğuya doğru Vietnam ile paylaşıyor. Güneyde Tayland Körfezi ile karşı karşıyadır.

Kamboçya coğrafyası, yaygın olarak Tonle Thom olarak bilinen Mekong Nehri ya da önemli bir balık kaynağı olan “büyük nehir” tarafından yönetilir. Ülkenin çoğu deniz seviyesine yakın ya da deniz seviyesinde oturuyor ve Mekong’un ana su kaynağı ıslak mevsimdeki su akışını komşu Tonle Sap Nehri’ne çeviriyor.

Kamboçya birkaç coğrafi bölgeye girmektedir. Ülkenin en büyük kısmı (toplamın yaklaşık yüzde 75’i) Tonle Sap Havzası ve Mekong Ovası’ndan oluşur. Yaşlı pirinç ekimine ayrılmış olan bu yoğun nüfuslu ova, Kamboçya’nın kalp bölgesidir. Güneydoğuya, Vietnam vasıtasıyla Güney Çin Denizi’ne uzanan Mekong Deltası bulunur. Elephant Range’in Kakule Dağları güneybatıya, Dangrek Dağları ise kuzeyde. Kuzeydoğuya ve doğuya doğru daha yüksek topraklar, güney Vietnam’nın Orta Yaylaları’na karışır.

Kamboçya Haritası
Ülkenin yaklaşık yüzde 75’i deniz seviyesinden 330 metre (100 metre) daha aşağıda yüksekliklerde. En yüksek irtifa, ülkenin merkezinde bulunan Pursat yakınlarındaki Pnom Aoral, 5913 feet (1813 metre).

Sıcaklıklar 50 ° – 100 ° F (10 ° – 38 ° C) arasında değişir. Güneybatı musonlar , Tayland Körfezi’nden ve Hint Okyanusu’ndan Mayıs’dan Ekim’e kadar nemden yükse rüzgarlar getiren iç sahaya girer . En ağır yağış Eylül’den Ekim’e. Kuzeydoğu muson, Kasım’dan Mart’a kadar süren kuru mevsiminde, Ocak ayından Şubat ayına kadar en kurak mevsimle başlar. Doğal tehlikelere sel ve arada sırada kuraklık dahildir.

Doğal kaynaklar kereste, değerli taşlar , bazı demir cevheri, manganez , fosfatlar ve hidroelektrik potansiyeline sahiptir.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir