Anasayfa / Bilim &Teknoloji / John Lennon Kimdir ?

John Lennon Kimdir ?

John Lennon’in Hayatı

John Winston Ono Lennon, MBE (9 Ekim 1940 – 8 Aralık 1980), John Ono Lennon olarak doğan John Winston Lennon, ikonik bir İngiliz yirminci yüzyıl rock and roll şarkı sözü yazarı ve şarkıcısıydı, en iyi kurucu üyesi olarak biliniyordu.

John Lennon, 1960-1966 yılları arasında Lennon’un hayatı ve grubunun hikayesi birer hikayeydi. Beatles’ı pop kuartetten film yıldızlarına, iç mekan kâşiflerine, manevî ustalara dönüştürdükten sonra grubun ötesinde bireysel yollara dağılmış olarak rock müziğini tekrar icat ettiler.

John LennonBu yol altmışlı kuşakları tanımladı ve Lennon, on yılın ve sonraki dönemin bir arketipiydi . 1960’lı yılların psikedelikleri ve meditasyonu , 1970’lerde kendisini tatmin etmedi, psikoterapi, politika ya da uyuşturucu ve alkol vermedi.

Eşi Cynthia’yı, bir Japon avangart sanatçısı Yoko Ono’dan ayrıldı ve barış için çalıştı ve sonra da bir aile üyesi olarak yerleşen bir ABD yeşil kartı için verdiği mücadeleyle tükendi. Yaratıcılığı azaldı ve onun kültürü şekillendirme gücü vardı.

John Lennon‘un ilk karısı Cynthia ile bir oğlu Julian vardı; ve bir başkası, Sean, ikinci eşi Yoko Ono tarafından. John Lennon, 8 Aralık 1980’de New York kentinde , sersem bir hayran tarafından öldürüldü.

John Lennon Ölümü

8 Aralık 1980’de saat 10.40’da, Mark David Chapman, John Lennon‘u vurdu ve Lennon’un konutunun, New York’taki Dakota Binasının önünde vurdu ve ölümle sonuçlandı; Lennon ve Ono, Ono’nun tek “Walking on Thin Ice” Bir sonraki albümü.

Polise göre, dört kurşunla vurulduktan sonra, Lennon altı adım attı, “Ben vuruldu” dedi ve sonra çöktü. Lennon’u vurduktan sonra, Chapman sakin bir şekilde kaldırımda oturdu ve bekledi. Kapıcı Chapman’a yürüdü ve bildirildiğine göre “Ne yaptığınızı biliyor musunuz?” Dedi. Chapman, “Ben sadece John Lennon’u vurdum” diye yanıtladı.

Olay yerindeki ilk polis, Chapman’ın kaldırımda “çok sakince” olduğunu tespit etti. Chapman’ın ateş ettikten sonra tabancayı attığını ve onda 14 saatlik Beatles’ın şarkısının bulunduğu 10’dan fazla ses kasetine sahip bir kaset kaydedicinin bulunduğunu bildirmişlerdi.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir