Anasayfa / Coğrafya / Hindistan’da gezilecek en iyi 10 yer

Hindistan’da gezilecek en iyi 10 yer

Hindistan’da gezilecek en iyi 10 yer


Hindistan coğrafi büyüklük açısından dünyanın yedinci en büyük ülkesidir. Zengin kültürel ve doğal mirasa ek olarak, bu geniş arazinin dünyanın en güzel yerlerinden birinin ev sahipliği yapması şaşırtıcı değildir. Burada on muhteşem yerden bahsediyoruz.

Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi olan Hindistan, çok çeşitli güzel manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

10. Pangong Gölü

Pangong Gölü, Pangong Tso ve Hollow Lake olarak da bilinir. Bu gölü ziyaret ettiğinizde güzelliği ile büyülenin emin olabilirsiniz. Salin suyu içerir, ancak kışın donar.Yerel rehberler, gölde balık veya su canlılarının bulunmadığını söylüyor.

Göl, deniz seviyesinden 4350 m yükseklikte bulunmaktadır. Göl, Chushul Dağları’ndadır ve Leh, Ladakh, Hindistan’dan yaklaşık 154 km uzaklıktadır. Leh ile Pangong arasındaki sürüş yaklaşık beş saat sürer ve Chang La (Ladakh’ta) olarak adlandırılan dünyanın ikinci en yüksek motorlu dağ geçididir

9. Çiçekler Vadisi, Uttarkand

300’den fazla yabani çiçek türü ile Çiçekler Vadisi gerçekten bir cennettir. Vadi Nanda Devi Biyosfer Rezervinin bir parçasıdır. Nanda Devi ve Vadisi Çiçekler Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nin bir parçasıdır.

Vadinin yaklaşık 5 km uzunluğunda ve yaklaşık 2 km genişliğindedir. İsmine sadık kalınca, anemon, sardunya, Himalaya mavisi haşhaş, brahma kamal, ormangülleri ve epilobium gibi çiçekler barındırıyor. Çiçeklerin çoğunun tıbbi değere sahip olduğu iddia edilmektedir.

Bir “Ramayana” efsanesi, Lord Hanuman’ın bu vadiden “Sanjeevani Buti” (savaş yaralı Lakshman’ı iyileştiren ot) toplamış olduğunu belirtiyor. Burası ayrıca çeşitli kelebekler, misk geyiği, Himalaya ayısı, Himalaya fare tavşanı, mavi koyun (bharal), kar leoparı vb.

Bhandardara, Maharashtra

# 8 Bhandardara, Maharashtra

Bhandardara, çevresinde birçok cazibe merkezi olan popüler bir tepe istasyonudur. Turistler, Pravara Nehri üzerine inşa edilmiş toprak baraj olan Wilson barajına ilgi duyuyorlar; “Şemsiye” ve “Randha” Şelaleleri; temiz ve geniş “Arthur Gölü”; Maharashtra eyaletindeki en yüksek dağ olan “Kalsubai Peak”;eski bir Shiva Tapınağı

“Amruteshwar” ve tarihi Ratangadh fort. Bu trekker cenneti, Maharashtra eyaletinin Akol Tehsil şehrinde Ahmednagar bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır. Bhandardara, Nashik’e 70 km, Mumbai’ye 185 km ve Pune’dan 185 km uzaklıktadır.

7. Shimla, Himachal Pradesh

# 7 Shimla, Himachal Pradesh

Shimla (daha önce Simla olarak hecelendi) eskiden Hindistan’daki İngilizlerin yaz başkenti olmuştu.Şimdi, bu şehir Himachal Pradesh eyaletinin başkentidir.

Kent yoğun ormanlar ve dağlarla çevrilidir.Shimla, sömürge mirasını koruduğu için, Britanya döneminin İskoç baronluk merkezi Viceregal Lodge, başlıca turistik yerlerden biridir.

Bir diğer tanınmış cazibe ise “Kalka-Shimla demiryolu” hattıdır. Bu 96 km uzunluğundaki demiryolu 1898 yılında inşa edilmiş ve pitoresk dağlardan geçiyor. 2008’de bu demiryolu UNESCO Dünya Mirası Alanına, Hindistan’ın Dağ demiryollarına eklendi.

Tac Mahal

# 6 Tac Mahal

Evrensel olarak takdir eden Tac Mahal, Yamuna Nehri kıyılarında, Uttar Pradesh, Agra şehrindedir.1631 ve 1648 yılları arasında beyaz mermerle yapılmış muazzam bir türbe. Hint Sanatı’nın bu başyapıtının zarafeti, güzelliğin kendisi ile eşanlamlıdır.

Bu mükemmel simetrik beyaz bina günün her saatinde şaşırtıcı fakat Sunrise, Sunset ve Dolunay gecesindeki manzaralarını kaçırmak istemiyorsunuz. Taj, Dünyanın Yedi Harikasından biri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Bu mimari mucize Nobel ödüllü Rabindranath Tagore’un “zamanın yanağındaki gözyaşı damlası” olarak tanımlandı.

5. Meghalaya’nın Kök Köprüleri Köprüsü

Meghalaya'nın # 5 yaşayan kök köprüsü

Meghalaya’nın dağlık hali, evde kalın tropik ormanlar ve bol miktarda yağış almaktadır. Yağışlar muson sezonu boyunca su yollarını şişirir ve onları geçmek için zorlarlar. Sorun, Kauçuk ağaç köklerini içi boş bastonlara yönlendiren yerel Khasi kabileleri tarafından aşılmıştır.

Bu süreç, kökler öbür tarafa ulaşana kadar ya da birbirleriyle yarı yarıya buluşup bir köprü oluşturana dek yıllarca desteklendi. Bu canlı kök köprüler insan yapımı doğal güzelliklerdir. Cherrapunjee (ayrıca Sohra), dünyadaki en ıslanan yerdir ve en ünlü canlı kök köprüye, “çift katlı” yaşayan kök köprüye yakındır.

4. Shivanasamudra Şelaleleri

# 4 Shivanasamudra Falls

Shivanasamudra Şelaleleri, Karnataka, Hindistan’da bulunan ünlü şelalelerdir. 1902’de, tüm Asya’daki ilk hidroelektrik barajlarından biri düşüşlerde açıldı. Enerji santralı bugün hala kullanılmaktadır.Shivanassamudra Şelaleleri de popüler bir turistik mekandır.

 

3. Hawa Mahal

# 3 Hawa Mahal

Hawa Mahal tam anlamıyla Rüzgar Sarayı anlamına gelir. Kent Sarayı’nın girişinin yanında yer alır. Bu Rajputana mimarisi tabanlı pembe yapı, takdire şayan şekilde düzenlenmiş 953 küçük pencereye (Jharokhas denir) sahiptir. Bu pencereler saraya serin hava üfler ve kocaman bir klima gibi hareket eder.

Pencereler, kraliyet bayanlarının kendilerini görmeden pazardaki yerini alabilecekleri bir yerdi. Bu beş katlı piramit şeklinde mimari mucize, beyaz hızlı kireç kenarlı kırmızı ve pembe kum taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Hawa Mahal, 1799’da Maharaja Sawai Pratap Singh tarafından inşa edilmiş ve Lal Chand Ustad tarafından tasarlanmıştır. Birkaç oyma taş ızgara, niş, finials ve kubbe vardır.

2. Kerala

# 2 Kerala

Kerala, Hindistan’ın güney bir devletidir. Doğu’da Batı Ghats, Batı’da da Arap Denizi vardır. Kerala, gençleştirici doğal tedaviler sunan Ayurveda merkezleriyle dünyaca ünlüdür. Kalp, deri, nörolojik ve sindirim sistemi rahatsızlıkları için yoga, meditasyon, masaj ve diğer Ayurvedik tedaviler birçok turist için önemli bir yere sahiptir.

Devlet, Kovalam ve Alappuzha plajları (Alleppey) gibi turistlerin ilgisini çekmek için başka birçok yere sahiptir; Munnar ve Vagamon tepeleri; Athirappally, Soochipara, Thusharagiri ve Thommankoothu’daki şelaleler; Kumarakom ve Kuttanad’ın geri suları; Sabarimala Tapınağı, Guruvayoor Sree Krishna Tapınağı ve Sree Padnamabha Tapınağı’nın hac merkezleri;Sessiz vadi; ve Thekkady ormanları.

1. Gujarat’ın Tuz Çölü

# 1 Gujarat'ın Tuz Çölü

Kutch Rann, Hindistan’ın Gujarat kentinin Tuz Çölü’dür. Thar Desert biyo-coğrafi bölgede bulunur. Bir zamanlar Arap Denizi’nin sığlık alanıydı, bununla birlikte, jeolojik yükseliş, denizle ilişkisini kesiyordu.Şimdi, bir yanda deniz, diğeri için çöl var.

Bu geniş tuzlu beyaz çöl ovası iki ana bölümden oluşur.Büyük Rann of Kutch ve Little Rann of Kutch. Muson sezonu boyunca alan, onu dünyanın en büyük mevsimsel sulak alanlarından biri haline getiren suyla doldurulur. Aynı alan, kışın tuzla kaplanmış düz çöl alanına dönüşür.

 

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir