Anasayfa / Haber / Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Evde elektrik tasarrufu için neler yapılabilir ?


Modern insan için enerji, güzel evler ve yaşamı konforlu hale getiren eşyadır. Binlerce kilometre uzaklara gidebilmenin yoludur. Dünyada olan biteni anlamanın, bir bakıma var olmanın aracıdır… Enerji; insanlığın temel ihtiyaçlarının karşılanmasında, insanın ortalama ömür süresinin uzatılması ve hayat standartlarının yükseltilmesinde birincil derecede bir gereksinim olarak kabul edilmektedir.

Her insan çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak yaşamını zenginleştirecek refah düzeyini yükseltecek mal ve hizmetlere olabildiğince fazla miktarda sahip olmak ister. Ancak kişilerin, ailelerin ve toplumların sonsuz sayıdaki istek ve ihtiyaçlarına gidermede kullanabildikleri bu kaynaklar her zaman sınırlıdır. Kıttır.

Özellikle toplumun en belirgin tüketim birimi olan ailelerin bir ülkede üretilen mal ve hizmetlerin %80’nini satın alıp tükettiği kaynaklarını idare etme yöntemleriyle de toplum kaynaklarını etkilediği dikkate alınırsa; önemli ve kıt kaynaklardan olan para, zaman, enerji, gibi kaynakları; yerinde ve ölçülü kullanılması, satın alma faaliyetlerinin etkin bir biçimde planlanması ve bu plana göre yürütülmesi gerekmektedir. Çünkü Ailenin, üyelerinin istek ve ihtiyaçlarını temin etmek için sahip olduğu ve çevresindeki kaynakları kullanma ve değerlendirme biçimi ailenin dolayısıyla toplumun yaşama düzeyi ve kalitesi aynı zamanda çevre üzerinde de etkili olmaktadır.

Elektrikli Araç ve Gereçlerde Enerji Tasarrufu

Enerji ihtiyacı ve kullanımı açısından üzerinde en fazla durulması gereken grup ailedir. Çünkü toplumda aileler diğer kaynaklardan olduğu gibi enerji kaynaklarının kullanımı ve tüketiminde de rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biridir. Evde yürütülen faaliyetlerde, büyük ölçüde enerji tüketen araçlar kullanılmaktadır.

Isınma, aydınlatma, temizlik, kişisel bakım, eğlence, dinlenme ve benzeri faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla aileler enerji kaynaklarını kullanmaktadır. Günümüzde ise enerji kaynaklarının giderek kıtlaşması ve fiyatlarının yükselmesi, evle ilgili faaliyetlerin yürütülmesinde aileleri ekonomik yönden olumsuz olarak etkilerken, toplumsal kaynakların sürdürülebilirliğini de sınırlandırmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu araçları satın alırken ve kullanırken bazı tasarruf noktalarına dikkat etmeleri bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır.

Örneğin, 120 metrekarelik bir evde yaşayan dört kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması, bulaşık ve çamaşırların yıkanması, televizyon gibi eğlence araçlarının kullanılması ve aydınlatma için harcadığı elektrik enerjisi yılda 2 bin Kwh civarındadır. Oysa basit önlemler alarak evlerimizde en az %30 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Evlerde kullandığımız elektriğin ortalama %80’i elektrikli aletlerce tüketiliyor.

Enerji etiketi, bir cihazı yıllık enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen 7 grupta sınıflandırılmaktadır. A harfi en düşük enerji tüketimini işaret eder. A sınıfı elektrikli aletler ortalama %45 daha az enerji tüketirler. Bu nedenle araçlarımızı satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmemiz gerekir. Buzdolabı (Soğutucu Dolap) ve Dondurucu Kullanımında Enerji Tasarrufu: Evde tüketilen enerjinin %15’i buzdolabının çalışması için tüketilir.

 • Geniş buzdolapları küçük olanlardan daha fazla enerji harcayacağı için yalnızca ihtiyaç duyulan büyüklükte bir soğutucu seçilmeli, az enerji tüketenler tercih edilmelidir.
 • Dolap gövdesi ile kapı arasındaki, kapalı durumlarda, sızdırmazlığı sağlayan esnek plastik şeritlerin temiz tutulması ve bozulmuşlarsa değiştirilmesi gereklidir.
 • Buzdolabında tavsiye edilen ısı 4- 5 o C, dondurma ısısı ise -20 o C’ dir. Bu konuda üretici firmanın talimatlarına uyulması gereklidir.
 • Buzdolabı hava akımı olacak şekilde yerleştirilmelidir. Hava ne kadar rahat dolaşırsa soğutucuların verimliliği o kadar artar. Bunun için soğutucuların arkasındaki duvar ile arasındaki mesafe en az 10cm olmalıdır.
 • Buzdolabı güneş alacak yerlerden ve radyatör yanından uzağa yerleştirilmelidir. Fırın ve diğer ısı kaynaklarından gelen sıcak hava, buzdolabının ayarlanan ısıda kalması için daha çok çalışmasına neden olacaktır. Buzdolabı evin en sıcak yerine konmuşsa toplam enerji tüketimi %25 artar. Bir kâse buz parçası dolabın içine konduğu zaman 3- 4 gün süre ile %5 daha az enerji harcanır.
 • Buz yapan ve kapısından su veren buzdolabı modelleri daha rahat olmasına karşılık daha fazla enerji tüketirler.
 • Yiyecekler sıcakken buzdolabına konmamalıdır. Sıcak bir yiyeceği oda ısısına düşürmeden buzdolabına koymak buzdolabının daha uzun süre çalışarak enerji harcamasına neden olacaktır.
 • Buzdolabına konulan tüm yiyecekler kapalı kaplarda konulmalıdır. Aksi halde dolabın içindeki nem oranı artacak, bu soğutucuların daha fazla çalışmasına neden olacaktır.
 • Yiyecekler gereksiz ambalajları çıkartıldıktan sonra buzdolabına yerleştirilmelidir. Koruyucuların kalınlığı arttıkça, buzdolabı; içindeki yiyecekleri serin tutmak için daha çok çalışacaktır.
 • Buzdolabının dondurucu ve gövde kapısının açılıp kapanması sırasında önemli ölçüde soğuk hava kayıpları olur. Bu yüzden kapıları mümkün olduğu kadar az açık tutmaya özen göstermelidir. En fazla kullanılan malzemeler kolay alınabilecek şekilde dolaba yerleştirilmelidir. Dolabın altı ve arkası yılda iki defa vakumlu süpürge ile temizlenmelidir. Bu önlem %25 daha az enerji tüketimi sağlayacaktır.
 • Sandık tipi derin dondurucular diğerlerine oranla %10- 15 daha az enerji harcarlar.
 • Donduruculara yiyecekler dolap içinde hava akımını engellemeyecek ve eğer mümkünse raflarında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Yiyecekler soğuğu havadan fazla tutarlar. Bu nedenle dolabın içini mümkün olduğu kadar çok doldurmalı fakat hava dolaşımını engellenmemesine dikkat edilmelidir.
 • Derin dondurucusu üstte veya altta olacak şekilde tasarlanmış modeller yan yana olanlardan daha verimlidirler. Bunun nedeni izole edilecek alanın daha az olmasıdır.
 • Gerek buzdolaplarının gerekse dondurucuların verimli kullanılmasında düzenli bakım esastır. Düzenli bakım sistemin verimliliğini artırır ve aracın ömrünü uzatır.
 • Derin dondurucudan malzemeyi, bir gün önceden buzdolabına almak ve orada çözülmeye bırakmak, dolaba soğukluk vereceği için buzdolabının daha az enerji harcamasını sağlayacaktır.
 • Buzdolabının verimli çalışma ömrü 20 yıldır. Eski dolaplar yeni
 • A+ bir buzdolabı sadece 44 watt’lık bir ampul kadar enerji harcar.

Ocak ve Fırın Kullanımında Enerji Tasarrufu

 • Pişirme işleminde altı düz olan kaplar tercih edilmelidir. Kabın altı temiz olmalı, ayrıca tam ateşin üzerine gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • Tencere ve tavalarda kapakları kapalı olarak pişirme yapmak hem işlemi hızlandırır hem de enerji tüketimini azaltır. Böylece sağlanacak buhar enerjisiyle %60 tasarruf sağlamak mümkün olacaktır.
 • Pişirme sırasında basınçlı (düdüklü tencere) ve buharlı tencere kullanmak enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yiyeceklerin besin değerlerini de korur.
 • Elektrikli ocak ve fırınları pişirme süresinin bitiminden birkaç dakika önce kapatıp kap ve aracın kendi sıcaklığından yararlanılabilir.
 • Fırında gerekli olmadıkça ön ısıtma yapılmamalı, yapılsa bile bu süre 10 dakikayı geçmemelidir.
 • Fırın kapağının her açılışında %20 oranında ısı kaybı olması nedeniyle pişirme süresinin sonuna kadar mümkünse kapak açılmamalıdır.
 • Eğer evde birden fazla fırın varsa küçük olanı tercih edilmelidir. Büyük bir fırını yarı kapasite ile kullanmak yerine, küçük bir fırını tam kapasite kullanmak büyük ölçüde tasarruf sağlar.
 • Donmuş bir eti pişirmek, çözülmüş bir etin pişirilmesind dolapların iki katı enerji tüketirler.

Donmuş bir eti pişirmek, çözülmüş bir etin pişirilmesinden 20 dakika daha fazla zaman alır. Bu nedenle donmuş etlerin pişirilmeden önce çözülmesi gereklidir.

 • Mikrodalga fırınlar geleneksel fırınlara oranla enerjiyi daha verimli kullanırlar. Bu fırınlarda pişirme 2- 10 dakika, ısıtma ise 10- 30 saniyede gerçekleşir. Yemek ısıtmada mümkün olduğunca mikrodalga fırın kullanılması %60- 65 tasarruf sağlar.
 • Ocak ve fırınların verimli yanmalarını sağlamak için daima temiz tutulması gereklidir.
 • Fırın satın alırken mutlaka hava ve ısı sızdırmaz yalıtımlı ve az enerji tüketenler tercih edilmelidir.

  Çamaşır Makinesi Kullanırken Nasıl Tasarruf Yapılır?

  Daha az su, enerji ve deterjan harcayan makine satın alınmalıdır.

 • Çamaşır makinesinin çevresinde en az 5cm boşluk olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tavsiye edilenden fazla deterjan kullanılmamalıdır. Düşük ısıda temizleme yapan deterjanlar tercih edilmelidir. Aşırı köpüren ya da az veya fazla miktarda deterjan kullanımı verimsiz temizleme demektir.
 • Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların maliyeti büyük ölçüde kullanılan sıcak suyun miktarına bağlıdır. Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek ısıda yıkamak yerine ılık (30- 40 o C ) veya soğuk suyla yıkanmalıdır. Elektrik enerjisinin %90’ı suyu ısıtmada harcanır.
 • Çamaşır makineleri yıkama programlarına uygun olarak tam doldurulmadan çalıştırılmamalıdır.
 • Çok kirli ve lekeli çamaşırları önceden ıslatmak veya varsa otomatik çamaşır makinesindeki ıslatma fonksiyonunu kullanarak ikinci yıkamayı kaldırmak önemli bir tasarruf sağlar.
 • Çamaşırlar cinsleri ve kirlilik durumlarına göre ayrılarak doğru yıkama programları seçilmelidir.
 • Çamaşır makinesinin süzgeci ara sıra temizlenmelidir.
 • Çamaşırları aşırı kurutmayın. Fazla harcanan enerjinin yanında aşırı kurutma çamaşırı tüylendirir ve yıpratır.
 • Çamaşırları kurutma makinesinde kurutmak hem fazla enerji harcamasına hem de çamaşırların daha çabuk yıpranmasına neden olur. Çamaşırlar mümkünse dışarıda güneş ve rüzgârdan yararlanılarak kurutulmalıdır. Zorunlu olmadıkça kurutma makineleri kullanılmamalıdır.
 • Kurutma makinesinde her kurutma işleminden sonra süzgeç temizlenmelidir. Aksi halde hava kanallarını çamaşır lifleri ve iplikçikler doldurur ve üflenen kuru havanın geçmesine engel olur. Bu da kurutma işleminin uzamasına ve daha fazla enerji tüketimine neden olur.

Bulaşık Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu

Türkiye’nin Enerji Verimliliği Bilinci” Araştırmasına göre Türkiye genelinde bulaşıkların elde yıkanma oranı %62’dir. Bulaşıkları elde yıkamakla sarf edilen su miktarı 35litre ile 200 litreye kadar değişiklik gösterir. Oysa aynı miktardaki bulaşıklar makinede yıkandığında ise 15 litre su harcanır.

 • Bulaşıkların dezenfekte edilmesi için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 o C su sıcaklığı yeterlidir.
 • Makine son durulamayı yaptıktan sonra, kapağı açarak bulaşıkların hava ile kendi kendine kurumasını sağlamak enerji maliyetinden %10 civarında tasarruf sağlar.
 • Makineyi yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.
 • Az kirli bulaşıklar için; kısa veya ekonomik devirli, düşük sıcaklıklı programı seçiniz.

Ütü Kullanımında Enerji Tasarrufu

Ütüleme işlemi bitmeden beş dakika önce ütü prizden çekilerek kalan iş, ütünün içindeki ısı ile tamamlanabilir.

 • Çamaşırların ütülenirken nemli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ütü alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketimi sağlar.

Elektrikli Süpürgesi Kullanımında Enerji Tasarrufu

Elektrikli süpürgelerinin toz torbası sıklıkla boşaltılmalıdır. Üreticinin önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

 •  Eskimiş fırçalar yenilenmelidir.
 •  Yılda en az bir kez motor bölümü açtırılıp buradaki toz ve pamukçuklar temizletilmelidir.

Televizyon DVD/VCD, Bilgisayar ve Radyo Kullanımında Enerji Tasarrufu:

 • Kullanılmayan bilgisayarlar stand-by konumunda bırakılıp, fişten çekilmediğinde yüzde 10 oranında elektrik tüketmeye devam ederler. Fişin çekilmesi gereklidir.
 • Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketirler.
 • TV, radyo vb. araçların ses düzeyi duyulabilecek seviyede olmalıdır. Ses düzeyinin düşük tutulması elektrik enerjisi tüketimini düşürür.
 • TV ve radyolar sürekli açık tutulmamalı, seyredilecek veya dinlenmeyecek programlar dışında kapatılarak, enerji israfı engellenmelidir.
 • Eğer mümkünse masa üstü yerine diz üstü bilgisayar kullanılmalıdır. Masa üstü bilgisayarlar 5 kat daha fazla elektrik tüketir.

Saç Kurutma Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu

Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile yapılmalıdır. Saçlar havlu ile kurulandıktan sonra saç kurutma makinesi kullanılmalıdır. Böylece daha az enerji harcanır. Saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışması 60 watt’lık bir lambanın üç saat yansımasına eş değer bir elektrik tüketir.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu ve Verimliliği

 • Kısa sürelide olsa oda terk edildiği zaman ışıklar söndürülmelidir.
 • Gün ışığından mümkün olduğunca yararlanmalı, gerekmedikçe aydınlatma araçları kullanılmamalıdır.
 • Açık renkli duvar, mobilya, perde ve halı ışığı yansıtarak odanın aydınlatma ihtiyacını azaltır.
 • Bina girişinde ve holde düşük güçlü lambalar kullanılmalıdır. Dış kapı lambaları, halojen lambalarla değiştirilebilir.
 • Fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölmelerde çok sayıda düşük güçlü lamba kullanmak yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmakla daha verimli bir aydınlatma sağlanmış olur.
 • Dikiş, okuma vb. gibi faaliyetlerde bütün odayı aydınlatan lambalar yerine çalışma lambalarının kullanılması tasarruf sağlar.
 • Zamanlayıcılar, fotoseli ya da, yaklaşım sensorları ile yapılan kontrollü aydınlatmalar da enerji tasarrufu sağlar.
 • Lambalarda ışık ayarlayıcılar kullanılarak, ışığın seviyesi istenilen durumlarda artırılıp-azaltılmalıdır.
 • Tasarruflu ampuller ekonomi ve çevreye büyük katkılar sağlar, normal lambalardan 5 kat daha az enerji tüketirler ve 10 kat daha uzun ömürlüdürler. Her evde sadece iki adet 100 watt’lık eski tip ampulü verimli ampullerle değiştirerek yılda 750 TL enerji tasarrufu sağlanabilir.. Ayrıca bu sayede ancak 52 milyon ağaç tarafından temizlenebilen, yılda 1.1 milyon tonluk karbondioksit salınmasının da önüne geçmek mümkün olacaktır. 15 watt enerji tasarruflu bir ampul, 75 watt normal bir ampulden yüzde 80 oranında daha az elektrik harcar. 6 yıl boyunca 12 adet eski tip ampule ihtiyaç duyulurken aynı sürede sadece bir adet enerji tasarruflu ampul yeterli olacaktır. Asgari Yaşam Standartlarına Göre 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik tüketimi araştırmalara göre 230 kilowattır. Evde araçların kullanımında alınacak basit tasarruf yöntemleriyle aylık faturası tutar

kayak:.solar-academy.com

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir