Anasayfa / Haber / Empire State Binası Hangi ülkede ?

Empire State Binası Hangi ülkede ?

Empire State binası Hangi ülkede ?

Empire State  Bina, Manhattan, Fifth Avenue’de 33. ve 34. caddelerin arasında yer alır. Tam olarak adresi 350 Fifth Avenue, New York, N.Y. 10118 şeklindedir. 1 Mayıs 1931 tarihinde, o güne kadar Dünya’nın en yüksek binası olan Chrysler Building‘in bu unvanını elinden almıştır. Yapımı 1932 yılında bitmiştir.

1931 yılında inşa edilen binanın büroları büyük Bunalım yılları boyunca boş kalmıştır; bina vergi giderlerini manzara seyretmeye gelenlerden karşılayabilmiştir. Bina 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahiptir. Yüksekliği 381 m, anten ile beraber 443,2 m’dir. World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi) binasının 1972 tarihindeki açılışına kadar Dünya’nın en yüksek binası olarak kalmıştır.

Empire State Building, Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından Modern Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak seçildi. Bina ve caddenin iç katları, New York Şehir Merkezleri Koruma Komisyonunun simgeleridir. 11 Eylül saldırılarında Dünya Ticaret Merkezi yıkıldıktan sonra, Empire State Building, bir kez daha New York’taki en yüksek bina ve Chicago’daki Sears Kulesi’nden sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci en yüksek bina haline geldi.

Yıllar boyunca dünya genelinde yüksek binaların ortaya çıkmasına rağmen, Borsa Krizi ve Büyük Buhran’ın başlangıcında doğan Empire State Binası, Amerikan ruhunun ve ulusun yaratıcılığının bir simgesi olarak kaldı.

Empire State Binasının inşaatı, New York’ta dünyanın en uzun binası olma konusundaki yoğun bir rekabetin parçasıydı.İmparatorluk Devlet Binası’nda çalışma başladığında, 40 Wall Street ve Chrysler Binası adı için yarışan iki proje halen inşa halindeydi. İmparatorluk Devlet Binası tamamlandıktan sonra, inşaatın başlamasından yaklaşık 410 gün sonra onları aştığından her ikisi de bir yıldan daha kısa bir süre unvanını elinde tutuyorlardı. Bina 1 Mayıs 1931’de resmen dramatik bir tarzda açıldı ve Birleşik Devletler Başkanı Herbert Hoover ,Washington DC’den bir düğmeye basarak binanın ışıklarını açtı.

Tasarım özellikleri

Günümüzün yüksek binalarının çoğunun aksine, Empire State Binası klasik bir cepheye sahiptir. Üçüncü ve Üçüncü Cadde’deki girişlerin modern, paslanmaz çelik kanopileri, ikinci kat seviyesinde paslanmaz çelik ve camla kaplı köprülerin geçtiği asansör göbeğinde iki katlı yüksek koridorlara ulaşıyor. Asansör göbeğinde 67 asansör bulunur.

New York’un 1916 Bölgeleme Çözümü uyarınca binanın tasarımında çeşitli engeller bulunmaktadır. Kanunun ana amacı, yüksek binalar tarafından gölgelenen gölgeleri azaltmaktır. Bu engeller binaya eşsiz konik siluet verir.

Lobinin yüksekliği üç katlı ve antensiz, 1952 yılına kadar mihrapa eklenmemiş gökdelenlerin alüminyum rölyefine sahip. Kuzey koridoru, 1963 yılında Roy Sparkia ve Renée Nemorov’un yarattığı sekiz ışıklı paneli içeriyor ve binayı şu şekilde tasvir ediyor: Dünyanın 8. Sihirbazı geleneksel yedi yanında.

Empire State binasının yapının gelecekteki kullanımlarının gelecek nesillerin gereksinimleri tarafından kısıtlanmadığından emin olmak için yapının yaşam döngüsünün uzun vadeli tahmini tasarımı aşamasında hayata geçirildi.

Projektörler, mevsimsel ve Noel ve Bağımsızlık Günü gibi diğer olaylarla eşleşecek şekilde seçilen renklerle binanın üstünü aydınlatır. Örneğin sekizinci doğum gününden sonra Frank Sinatra’nın ölümünden sonra, binanın mavi ışıkla sulanarak şarkıcının “Ol ‘Blue Eyes” lakapını takdim etti.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir