Anasayfa / Coğrafya / Avustralya Nasıl Bir Ülkedir?

Avustralya Nasıl Bir Ülkedir?

Avustralya Topluluğu, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya güçlü kültürel ve politik bağlarla Hintli ve Pasifik Okyanusları arasında stratejik olarak bulunan bir ulusdur . Dünyanın en büyük altıncı ülkesi ve tek bir ulus tarafından işgal edilen bir ada kıtası, adı “Güney’in” anlamı taşıyan Latince Australis’den türetilmiştir. Bazen anavatanı Britanya’dan gelen uzaklığa bir gönderme olarak “toprak altı” olarak atıfta bulunur.

 Avustralya başlangıçta on sekizinci yüzyılda ve on dokuzuncu yüzyılda İngiliz ceza kolonileri için bir site ve bölgenin İngiliz ekonomik istismarı temelli olan Avustralya, halkı kalabalık İngiltere’de yaygın olan sınırlamalardan özgür bir ulus kuran bir anayasal demokrasi haline geldi. Avustralya güçlü bir ekonomi ve yüksek yaşam standardı geliştirmiştir.

Yüzünün büyük kısmında kurak olmasına rağmen, refahının bir kısmı geniş maden kaynaklarına dayanıyordu. Avustralya coğrafi olarak izole edildiğinde, bugün Doğu Asya ve Güney Asya’ya olan yakınlığından yararlanır ve genel olarak Asya Pasifik’te giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Okyanusya’nınkendisi içinde Avustralya, hem ada ülkeleri için bir bağışçı hem de askeri gücü projeleyebilme yeteneği sayesinde çok önemli liderlik yapmaktadır.

Avustralya coğrafi özellikleri

Ülkenin sakinleri tarafından “ors-trial-ya” olarak telaffuz edilen Avustralya, Birleşik Devletler’in komşu 48 eyaletinden biraz daha küçük olan, Hint-Avustralya Tabakasında 7.686.850 kilometre kare arazi kütlesi. Hint ve Pasifik Okyanuslarıile Tasman Denizi ile çevrilidir. Avustralya Arafura ve Timor denizleri tarafından Asya’dan ayrılmıştır. Komşu ülkeler, kuzeyde Endonezya , Doğu Timor , Irian Jaya ve Papua Yeni Gine’yi ; Solomon Adaları , Vanuatu ve Yeni Kaledonya‘nın kuzeydoğuya olan Fransız bağımlılığı; Güneydoğu’ya Yeni Zelanda‘yla .

Avustralya’nın toplam 25.760 km’lik (15.970 mil) kıyı şeridi bulunuyor ve geniş bir Birleşik Ekonomik Bölgesi olan 8.148.250 kilometre karelik (3,259.300 mil kare) iddia ediyor.

Dünyanın en büyük mercan kayalığı olan Great Barrier Reef , kuzeydoğu sahilinden kısa bir mesafede uzanır ve 2.000 kilometreye (1.240 mil) uzanır. Dünyanın en büyük monolit olan Augustus Dağı, Batı Avustralya’da bulunuyor. 2,228 metre (7,350 fit) olan Büyük Bölünme Aralığı üzerindeki Kosciuszko Dağı, anakaradaki en yüksek dağ, ancak Uzak Heard Adası ve McDonald Adası’ndaki Mawson Tepesi 2,745 metreden (9,058 feet) daha uzun.

Tektonik plakalar arasındaki dağlık veya tektonik yükseliş, Avustralya’nın erken tarihinde, yine de Gondwana’nın bir parçası olduğunda ortaya çıktı. Erozyon , Avustralya’nın yüzeyini aşırı derecede yıpranmış ve onu dünyadaki en flüttesteki ülkelerden biri yapıyor.

Avustralya’nın çoğu çöl veya yarı kuraktır. Kıtanın sadece güneydoğu ve güneybatı köşeleri ılıman bir iklime ve orta derecede verimli topraklara sahiptir. Tropik bir iklime sahip kuzeyin yağmur ormanları , ormanlık alanlar, çayır ve çölleri vardır . İklim, okyanus akıntılarından etkilenir; bunlara periyodik kuraklık getiren El Nino güney salınımları ve kuzey Avustralya’da siklonlar üreten mevsimlik tropikal düşük basınç sistemi dahildir.

Yağış miktarı değişken, sık sık kuraklıklar birkaç mevsim sürüyor. Toz fırtınaları bir bölgeyi veya birkaç eyaleti örter.

Ardışık bölgede insanlar ve sığırlar için önemli bir su kaynağı olan Büyük Artezyen Havzası, dünyanın en büyük ve en derin taze su havzası.

Doğal tehlikeler arasında, kuzey kıyılarında siklonlar, şiddetli fırtınalar, kuraklık ve ara sıra meydana gelen sellerin yanı sıra sık rastlanan orman yangınları da bulunmaktadır.

Avustralya’nın doğal kaynakları: boksit , kömür , demir cevheri, bakır , kalay , altın , gümüş , uranyum , nikel , tungsten , mineral kumları, kurşun , çinko , elmas , doğal gaz ve petrol . Arazi arazisi arazinin kullanımının yüzde altı, kalıcı meralarda yüzde 54, ormanlar ve ormanlık alanlar yüzde 19’u oluşturmaktadır.

20.5 milyonluk 2006 nüfusu Sidney , Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide’da yoğun kıyı kentlerinde yoğunlaşmış olmakla birlikte başkenti Canberra’dır.

Avustralya’nın Tarihi

Mevcut yerli Avustralya’lıların ataları olan ilk Avustralyalılar, 42.000-48.000 yıl önce Güneydoğu Asya’dan kara köprüleri ve kısa deniz geçişleri yoluyla geldi. Çoğu, toprak için saygıya dayalı bir sözlü kültür ve manevi değerlere sahip bir avcı-toplayıcıydı ve mitolojik “rüyalar” için bir inanç. Torres Boğazı Adalılar, etnik olarak Melanezyen , Aborijinlerden farklı kültürel pratiklere sahipler.

Hollandalı seyirci Willem Jansz, Cape York Yarımadası’nı 1606 yılında gördü ve ilk Avrupalı ​​oldu. Hollanda, onyedinci yüzyılda New Holland olarak adlandırdıkları batı ve kuzey kıyı şeritlerini çizdi, ancak çözüm üzerinde herhangi bir girişimde bulunmadı.

1770 yılında James Cook, New South Wales adını verdiği ve Britanya için iddia ettiği Avustralya’nın doğu kıyısını haritalıyordu. Bu, bir ceza kolonisinin kurulmasına yol açtı. Hükümlülerin Avustralya’ya taşınması 1840-1864 yılları arasında aşamalı olarak durduruldu.

New South Wales’in İngiliz Kraliyet Kolonisi, 26 Ocak 1788’de Kaptan Arthur Phillip tarafından Port Jackson’da bir yerleşimin kurulması ile başladı. Bu tarih Avustralya’nın ulusal günü olan Avustralya Günü olacaktı.

Şu anda Tazmanya olarak bilinen Van Diemen’in Toprakları 1803’te yerleşti. Birleşik Krallık 1829 yılında Avustralya’nın batı bölgesini resmen talep etti. Ayrı sömürgeler Yeni Güney Galler’in bölümlerinden oluşturuldu: 1836’da Güney Avustralya, 1851’de Victoria ve Queensland’de 1859. Kuzey Bölgesi, 1863 yılında Güney Avustralya’nın bir parçası olarak kuruldu.

Avrupa yerleşimi sırasında yaklaşık 350.000 olarak tahmin edilen yerli Avustralya nüfusu, bulaşıcı hastalık, zoraki yeniden yerleşim ve kültürel parçalanma nedeniyle yerleşimi takiben 150 yıl boyunca sertçe düştü. Yerli halkın tedavisi sıcak bir şekilde Avustralya’da tartışılıyor. 1967’deki Avustralya referandumundan sonra, federal hükümet, Aborijinlerle ilgili politikalar uygulayarak yasalar oluşturma yetkisine sahip oldu. Avustralya’nın Yüksek Mahkemesi davası Mabo v Queensland (No. 2) , Avrupa işgalinde Avustralya’nın terra nullius kavramını bozmasına kadar, arazi ve yerli unvanın geleneksel mülkiyeti tanınmadı.

1850’lerin başında bir altın acele başladı ve 1854’te Eureka Stockade isyanı milliyetçi düşüncenin erken bir ifadesiydi. 1855-1890 yılları arasında, altı koloni ayrı ayrı sorumlu hükümete kavuştu.

1 Ocak 1901’de, federe olan koloniler ve Avustralya Topluluğu, İngiliz İmparatorluğu’nun egemenliği olarak doğdu. Avustralya Başkenti (ACT), 1911 yılında, federal başkent Canberra için bir yer sağlamak üzere kuruldu (Melbourne, 1901’den 1927’ye kadar başkentti).

Avustralya isteyerek 59.330 Avustralyalı’nın hayatını kaybettiği Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Birçok Avustralyalı, Gelibolu Savaşı’nda Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Komutanlarının (ANZAC) yenilgisini ulusun doğuşu olarak görüyor. Bu, Avustralya’nın ilk büyük askeri harekatıydı. Kokoda İzi Kampanyası, birçokları tarafından II . Dünya Savaşı’ndan milli belirleyici bir savaş olarak görülüyor. Savaşta toplam 40.400 Avustralyalı öldü. Onyedi bin Kore Savaşı’nda görev yapıyordu.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir