Anasayfa / Haber / Al Jazeera Hakkında

Al Jazeera Hakkında

Al Jazeera

Al Jazeera , Katar merkezli bulunan bir haber kanalı. Kanal ilk olarak yalnızca Arap dünyasına ilişkin güncel haberlerle yayına başlamış olsa da, o zamandan günümüze gelene dek başka tematik kanalları da bünyesinde bulunduran bir ağ hâline gelmiştir. Kanal, yaptığı yayınlarla ve özellikle El-Kaide lideri Usame bin Ladin‘in video görüntülerini ve yaptığı açıklamayı yayınlayarak özellikle 2001 yılında ABD’nin ikiz kulelerine yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından dünya çapında dikkat çekmiştir.

 Al Jazeera kanalı, Katar emirinden 150 milyon dolar hibe ile 1996 yılında başlatılmıştır. El Cezire 2001 yılına kadar reklam yoluyla kendine yeten olmayı hedeflemişti, ancak bu gerçekleşmediğinde, emir onu yılda bir kez sübvanse etmeyi kabul etti.  Diğer önemli gelir kaynakları reklam, kablo abonelik ücretleri, diğer şirketlerle yapılan yayın fırsatları ve görüntülerin satışı (çevrimiçi Pravda’ya göre “Al Jazeera, Bin Ladin’in konuşması için dakikada 20.000 dolar kazandı” dedi.

Suudi Arabistan hükümetinin sansür talebiyle karşı karşıya kalan BBC Dünya Servisi Suudi tabanlı Arapça TV istasyonu iki yıllık operasyonun ardından kapatıldı. Birçok eski BBC Dünya Hizmet ekibi üyesi, o sırada henüz havada olmayan Al Jazeera‘ye katıldı. Kanal 1996 yılının sonlarında yayın yapmaya başladı.

Al Jazeera‘nin Ortadoğu’daki (uydu yoluyla) ulaşabilirliği bölgenin televizyon görüşünü değiştirdi. El Cezire’nin gelişinden önce, birçok Ortadoğu vatandaşları, devlet tarafından sansürlenmiş ulusal TV istasyonları dışındaki TV kanallarını izleyemedi. El Cezire, bu ülkelerin birçoğunda daha önce duyulmamış olan bir düzeyde televizyonda konuşma özgürlüğü seviyesi getirdi. Al Jazeera, Suudi Arabistan , Kuveyt , Bahreyn ve Katar da dahil olmak üzere birçok İran Körfez devletinin hükümetleri ile ilgili tartışmalı görüşleri sundu; Suriye’nin Lübnan ile olan ilişkisi ve Mısır yargısı hakkında tartışmalı görüşleri de sundu.

Eleştirmenler, Al Jazeera’yı izleyicilerin paylaşımını artırmak için sansasyonel olmakla suçladı. El Cezire’nin yayınları bazen şiddetli bir eylemde bulundu: örneğin, 27 Ocak 1999’da El Cezire, Cezayir hükümetini canlı yayınları The Opposite Direction sırasında eleştirdi. Cezayir hükümeti, programın görünmesini engellemek için başkent Cezayir’in büyük bölümlerine (ve ülkenin büyük bölümlerine olduğu iddia ediliyor) elektrik arzını kesiyor.

Orijinal Al Jazeerakanalı Ortadoğu’da siyasi olarak bağımsız tek televizyon kanalı olarak iddia etti. 2000-2001 yılları arasında Lübnan İç Savaşı üzerine iyi sundu- rulan belgesel izleyicilerin oylarını artırdı. Ancak El Kaide liderlerinin El Kaide liderleri tarafından video bildirileri yayınlarken El Cezire’nin dünya çapında popülaritesini elde etmesi 2001 yılının sonuna kadar gerçekleşmedi.

İlk İngiliz gazeteci Afşin Rattansi, 2003 yılında, Tony Blair’in ABD’nin Irak’taki istilasına geri dönme kararına geldiğinde İngiltere olaylarının merkezinde yer alan BBC’nin Today Programından kiraladı.

Al Jazeera‘ye yanıt olarak, bir grup Suudi yatırımcı 2003 yılının ilk çeyreğinde Al Arabiya’yı kurdu.

Arap dünyasındaki sakinlerin hükümetlerinden ve medyadan sınırlı bilgiler verildiği ve bu bilgilerin aktarılan şeyin, istikametin tanımlanması için tarafsızlık ve izleyici itirazı arasındaki gerilimi vurgulayan hükümet görüşlerine  karşı önyargılı olduğu genel olarak uluslararası kabul edilmektedir tartışmalı fakat popüler haber yaklaşımı. Sonuç olarak, muhtemelen Ortadoğu’da en çok izlenen haber kanalıdır. ABD’nin yaygın bir Amerikan El Cezire’sinin dinleyiciler arasında anti-Amerikanizm duygularını kışkırttığına inanmasına rağmen, Arap izleyicilere olan etkilerinin CNN veya BBC’nin etkisinden çok farklı olduğu bulundu.

El Jazeera’nın özel röportajları ve diğer görüntüleri gittikçe Amerikan , İngiliz ve CNN ve BBC gibi diğer batı medya organlarında tekrar yayınlanmaktadır. Ocak 2003’te BBC, El Cezire ile haber görüntüleri de dahil olmak üzere tesis ve bilgi paylaşımı için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. El Cezire şimdi, çoğunlukla daha tartışmalı olmasına rağmen, oldukça yaygın bir medya ağı olarak düşünülüyor.Birleşik Devletler’de, ağdaki video görüntüleri rehinelerin video bölümlerini göstermekle sınırlıdır.

2007 yılı itibariyle, Arap Al Cezire Kanalı, yaklaşık 40 ila 50 milyon izleyici kitlesiyle BBC’ye rakip. El Cezire‘nin yaklaşık 80 milyon aileye ulaşması bekleniyor.

Hakkında Alpaslan Günaydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir